Jste zde

Spolehliví výrobci cívek a tlumivek

V oblasti stíněných SMD cívek a tlumivek je trh přeplněn výrobci ze všech koutů světa. V mnoha případech je jediným rozhodovacím kritériem cena. Důležitá je ale také dostupnost a kvalita. Společnost CODICO do svého portfolia zahrnula pouze přední renomované výrobce. Každý výrobce uvedený v tomto článku se zaměřuje na speciální vlastnosti, aby vynikl ve svém oboru.

SAGAMI Elec

SAGAMI Elec se prosadil především v oblasti nízkofrekvenčních indukčních filtrů pro zesilovače třídy D pro komerční a automobilové aplikace. Co je však mnohem méně známé, je to, že pokud jde o poměr výkon /cena je série 7E06NB jedním z nejlepších stíněných feritových SMD cívek velikosti 6x6x2 mm (stránky výrobce 7E06NB). Tato série se již na trhu prodává více než 15 let a je k dispozici také verze pro automotive, která splňuje přísný standard AEC-Q200. Na požádání je možné jednotlivé cívky upravit dle přání zákazníka.

Dalším charakteristickým rysem SAGAMI Elec je relativně nová hybridní série HER (-C). Ačkoli čisté feritové cívky mohou být docela levné, jejich proudy nedosahují hodnot cívek s železným práškem. Na druhé straně cívky s železným práškem jsou relativně drahé a předimenzované pro řadu aplikací. Zavedením hybridní série HER SAGAMI Elec vyplnil mezeru mezi feritovými cívkami a cívkami s železným práškem - jak z hlediska ceny, tak výkonu.

Pro aplikace, které nevyužijí vlastností cívek s železným práškem je řada HER (-C) ideální volbou. Miniaturizace je důležitá a prostor na desce plošných spojů je čím dál tím cennější. Ve srovnání s běžnými feritovými cívkami docílíme úsporu místa až o jeden řád. I tato řada je vhodná pro automotive aplikace, jelikož splňuje standard AEC-Q200.

PANASONIC Industry

Existuje nepsané pravidlo, že nový design by měl nabídnout vyšší výkon a menší rozměry. Toto pravidlo se aplikuje jak na automobilové, tak na průmyslové aplikace. V oblasti výkonových tlumivek (PCC) PANASONIC Industry dlouhodobě využívá vynikajících vlastností cívek s kovovými kompozity a tuto technologii úspěšně používá v produktové řadě ETQP(stránky výrobce ETQP).

Zvláštním rysem této řady je to, že železný prášek okolo jádra vytváří těleso bez vzduchové mezery. Společnost PANASONIC Industry používá speciální techniku ​​k regulaci rozložení tlaku. Tato metoda pomáhá předcházet prasklinám v jádru a snižuje deformace vinutí drátu na minimum. Výsledkem je extrémně nízká výrobní tolerance a vysoká kvalita výroby. Od uvedení produktu na trh v roce 2006 bylo prodáno několik stovek milionů kusů a dodnes nebyly hlášeny žádné poruchy. Toho lze dosáhnout pouze s významným know-how a několikaletými zkušenostmi ve výrobním procesu.

Další výhodu cívek ETQP lze nalézt u pájeného spoje. V případě běžných tlumivek jsou konce jader vnitřně svařovány pájecími vložkami. Zde existuje riziko, že izolace vinutí může utrpět poškození a způsobit zkrat. PANASONIC Industry vede konce vinutí až ke spodní straně, čímž vytváří přímý kontakt mezi dráty vodiče a kontaktem. Další výhodou kovových kompozitních cívek je jejich měkká saturace a extrémně nízký teplotní drift. Všechny výrobky řady ETQP jsou navrženy tak, aby byly v souladu se stupněm 2 standardu AEC-Q200, díky čemuž jsou vhodné pro náročné automobilové aplikace.

V závislosti na oblast použití je tato řada rozdělena následovně:

  • Metalické: Toto je standardní řada ETQP a je k dispozici ve velikostech od 5×5 mm do 12×12 mm.
  • S nízkým profilem: Tato řada má nižší výšku než standardní řada. Dodává se ve velikostech od 5×5 do 10×10 mm.
  • Vysokofrekvenční: Optimalizovaná slitina železného prášku snižuje ztrátu vířivých proudů jádra (při frekvencích nad 2MHz) a stejnosměrné ztráty v cívce. Lze je použít až do frekvence 5MHz.
  • S vysokou odolností vůči vibracím: Navrženo speciálně pro prostředí okolo motoru, speciální struktura připojovacích kontaktů těchto cívek umožňuje dosáhnout nárazové odolnosti 50G (490 m / s²) při provozních teplotách do 150 °C. V důsledku toho není nutné použít komplikované lepení nebo jiné mechanické spojovací procesy.

EATON Electronics

EATON Electronics je více než 20 let renomovaným výrobcem vinutých materiálů. Jeho vysoce sofistikovaná vývojová centra v Šanghaji, Floridě a Kalifornii neustále pracují na inovacích v oblasti superkapacitorů, ochrany obvodů a komponentů vinutí. Díky tomuto zázemí může přímo vyvíjet a testovat požadavky zákazníků na speciální odolnost vůči vibracím, speciální pájecí podmínky nebo dokonce zákaznické hodnoty indukčnosti. Společnost EATON Electronics vyvinula speciální techniku ​​tváření za tepla, která umožňuje, aby železný prášek byl jemně přitlačován kolem předvinutých cívek se vzduchovými jádry, čímž se dosáhne vynikajících mechanických a elektrických vlastností.

První řadou, kde byla tato technologie použita byla vylepšená verze miniaturních výkonových cívek MPI (A) -V2 ve velikostech 2.7×2.2 mm a 4.75×4.45mm. Nejmenší série cívek může dosáhnout až 16A rms a 22A sat a je certifikována AEC-Q200 stupeň 3. Díky své kompaktní konstrukci je řada MPI-V2 zvláště vhodná pro všechny typy nositelných a přenosných zařízení. Hlavními aplikacemi jsou automobilové systémy ADAS a informační systémy.

Další řada od společnost EATON Electronics je aktualizace série HCM1A a je také určena pro automobilový průmysl. Její název je HCM1A-V2. Ve srovnání se svým předchůdcem HCM1A nová verze použila nový legovaný prášek. To přineslo řadu výhod týkajících se výkonu. Zlepšená tepelná vodivost v kombinaci s nižšími DCR umožňuje vyšší proudy RMS a nová slitina zlepšuje nasycení. HCM1A-V2 je k dispozici v již známých velikostech od 5.7×5.4x3 mm až po 17.45×17.15×7 mm. Společnost EATON dále využila této příležitosti k rozšíření svého portfolia o velikost 22.78×22.3×13 mm s řadou HCM1A2213V2.

 

Pro více informací kontaktujte distributora Codico (www.codico.com):  Petr.Rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

 

Hodnocení článku: