Jste zde

Bluegiga uvádí na trh technologii Bluetooth Low Energy

Dneškem se velmi přiblížila doba, kdy budou mít lidé možnost neustále a zejména účinně monitorovat svůj tep, krevní tlak či polohu a online přenášet data na Internet. Ano, už nyní je to možné, ale s využitím Bluetooth Low Energy mohou senzory ke své komunikaci jednoduše využívat Váš mobil a ještě se prodlouží výdrž baterií.

Dneškem (konkrétně datováno k 2. 2. 2011) se velmi přiblížila doba, kdy budou mít lidé možnost neustále a zejména účinně monitorovat svůj tep, krevní tlak či polohu a online přenášet data na Internet. Ano, už nyní je to možné, ale s využitím Bluetooth Low Energy mohou senzory ke své komunikaci jednoduše využívat Váš mobil a ještě se prodlouží výdrž baterií.

  • Bluetooth Low Energy (BLE)

je nejvýznamnější novinkou, kterou přináší specifikace Bluetooth v. 4.0. Jedná se sice o Bluetooth, ale zároveň je to něco úplně jiného, než čím byl tento standard doposud. Původní Bluetooth samozřejmě zůstává zpětně kompatibilní a oba typy budou existovat vedle sebe.

A v čem je BLE jiný? Jak název napovídá, aliance Bluetooth SIG si při vývoji standardu vytkla jako hlavní cíl úsporu energie a tím podporu rozšíření Bluetooth do zařízení, napájených miniaturními bateriemi. Vysílací výkon příliš snižovat nelze, protože by to vedlo ke zmenšování dosahu. Proto se jako logické jeví zkrátit na minimum dobu, ve které se modul probudí, naváže spojení, vyřídí komunikaci a opět usne. Tento takzvaný „enumeration time“ je v případě BLE přibližně 20x nižší. BLE není určen k přenášení „bulk“ dat; maximální rychlost je výrazně nižší než u původního Bluetoothu – 260 kbps.

Bluegiga vstupuje na trh s programovatelným single mode modulem BLE112. Dual mode modul, který bude podporovat oba typy Bluetooth, se připravuje. Dále je k dispozici miniaturní USB dongle pod označením BLED112 a vývojový kit. Všechny softwarové prostředky, potřebné pro vývoj embedded aplikací, dává Bluegiga k dispozici zdarma.

Bluegiga Technologies je v Česku zastoupena společností MACRO WEIL spol. s r.o.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: