Jste zde

Firma Osram představila supertenké osvětlení založené na OLED

126_01.png

Technologii OLED má sice většina osob tendenci spojovat si s toliko plochými displeji nové generace, ale když už přijde na věc, bude perfektní i na jiných místech - třeba při konstrukci osvětlení, kde přímo zboří zažité mýty.

Světelný panel ORBEOS OLED pocházející z dílen a laboratoří OSRAM Opto Semiconductors přináší opravdu do mnoha oblastí naprosto nové trendy: Architekti, plánovači osvětlení i designéři budou zřejmě novými možnostmi nadšeni, jelikož s podobnou technologií snadno půjde vytvořit stejnoměrné podsvícené plochy naprosto kdekoliv - tedy i ve zdech, stropě apod.

Panel ORBEOS OLED není pro firmu OSRAM tak úplně prvním OLED produktem. Dovolíme si připomenout, že vůbec poprvé o sobě dala společnost vědět jako tvůrce OLED stolní lampy, s níž se přirozeně snažila firma demonstrovat, že i do oblasti čistě osvětlovací (a tedy vlastně zcela mimo-technické) může OLED přinést nový pohled na věc, což se firmě i podařilo. Lampu tehdy zkonstruoval Ingo Maurer a potažmo tak ORBEOS OLED nové generace otevřel vrátka.

Panely ORBEOS OLED mají oproti žárovkám mnoho výhod - lze je zapnout i vypnout bez jakéhokoliv zpoždění, lze je plynule zeslabovat i zesilovat, také určitě stojí za zmínku to, že ORBEOS OLED neobsahuje žádnou rtuť a neemituje taktéž ani UV či infrazáření. Svítivost dosahuje 1 000 Cd/m2. Životnost je cca 5 tisíc hodin aktivního svícení za ideálních podmínek.

Celý panel ORBEOS OLED má průměr 80 mm a používá kruhový styl osvícení. To vše při váze pouhých 24 g, tloušťce 2,1 mm a efektivnosti 25 lm / W. Teplota bílé je 2 800 K, tedy světlo tradičně zaměnitelné s běžnou žárovkou či východem slunce. Toho času se panely dodávají v úpravě "zamrzlé sklo", takže jsou minimalizovány i odlesky.

Odkazy

Komentáře

není 5000 hodinová životnost vzhledem k ceně ukrutně krátká??

Životnost běžných žárovek se dnes obvykle udává v řádu 1 - 5 tisíc hodin.

Cena běžných žárovek se dnes ovšem udává v řádu 5 - 15Kč. Což je vzhledem k životnosti v pořádku. U tohoto zdroje bude cena začínat možná na 5kKč. Což je za cca 5000h světla nepřijatelné.

CO I BUDEME POVÍDAT, NĚKDO TEN NÁSTUP ZAPLATIT MUSÍ. PLASMOVKU TV SI TAKY BOHÁČI POŘIZOVALI ZA 800K A UDĚLAL BY TO NĚKDO DNES ?

No to teda neni zadna zavratna ucinnost
Navic se asi bude pri provozu este dost znacne snizovat
Asi na tohle este nenastala doba

No to teda neni zadna zavratna ucinnost
Navic se asi bude pri provozu este dost znacne snizovat
Asi na tohle este nenastala doba

Tak mi to nedalo a koukl jsem se na pár krabiček se žárovkami, co jsem našel doma a hele:
25 W klasická žárovka 220 lm = 9 lm/W
28 W halogenová 345 lm = 12 lm/W
32W úsporka 1630 lm = 51 lm/W

Takže těch 25 lm/W je sice 2x tolik co halogenka, ale polovina úsporky. To se asi Bursíkovi a EU líbit nebude...