Jste zde

Síť SIGFOX u nás pokrývá tři města. Do konce roku přibude celá republika

Aktualizováno - Společnost SimpleCell spustila síť SIGFOX 15.února. Za dva měsíce se síť budovaná ve spolupráci s T-Mobilem rozrostla na 60 základových stanic. Signálem pokrývá 3 300 měst a obcí ČR, což je více než polovina z celkového počtu 6 245 míst cílového pokrytí. Z 3 300 pokrytých obcí je 250 měst. 
 

SimpleCell chce podle plánu pokrýt do konce dubna signálem všechna města nad 20 000 obyvatel a v průběhu května všechna okresní města České republiky.

Aktuální stav pokrytí v březnu 2016.
 

SIGFOX: IoT i M2M

 
 • Síť zaměřená na Internet věcí / M2M řešící omezení stávajících sítí, ISM (volné) pásmo 868 MHz
 • Přenos krátkých zpráv (periodické odesílání GPS lokace, naměřených hodnot atd.)
 • Vysoká výdrž baterie (až 10 let)
 • Podporuje zejména uplink (odesílání dat), ale downlink je možný také
 • Nízké náklady na implementaci technologie do zařízení (chipset)
 • Široká dostupnost zařízení / řešení využívajících síť SIGFOX
 • Transparentní dostupnost sítě v zahraničí (v rámci Evropy se rychle rozšiřuje)
Zákazníci by se kromě vlastních úspor plynoucích ze vzdálených automatizovaných odečtů měli u sítě SIGFOX dočkat především kvalitního pokrytí. Zejména v případech, kdy jsou měřicí zařízení (např. vodoměry) umístěna v šachtách v podzemí a podobně, nebyly odečty na dálku za využití dosavadních síťových technologií vždy možné. Mezi další výhody patří jednoduchá instalace a také nízká spotřeba. Zařízení fungují autonomně na baterie po mnoho let.
 
K dalším aplikacím patří
 
 • detekce úniků vody
 • Smart City – senzory detekující obsazenost parkovacích míst, zaplněnost odpadkových košů apod. Zejména u parkovacích senzorů již operátor plánuje zahájit testovací provoz v několika českých městech
 • sledování polohy – převážně v aplikacích, kdy může být problém zajistit přívod elektrické energie (nákladní vagóny, kontejnery a náklad obecně)
 • Facility Management – monitoring provedeného úklidu či provedené kontroly zabezpečení
 
SimpleCell Networks síť SIGFOX buduje a je jejím operátorem v České republice. T-Mobile má pak na starosti umístění technologií a rovněž dohled a údržbu sítě.
 
Síť se instaluje na konstrukce standardních mobilních vysílačů, kde umožňuje úsporný přenos malých datových objemů na velké vzdálenosti. Tím odstraňuje bariéry pro širší implementaci internetu věcí a M2M a výrazně přitom prodlužuje výdrž baterie.
 
Globální síť je rozšiřována prostřednictvím partnerského programu SIGFOX Network Operator™ s momentálním pokrytím přes jeden milion kilometrů čtverečních. Společnost sídlí ve Francii ve městě Labège, kancelář má v Paříži a pobočky v San Franciscu a Madridu. V současné době síť funguje ve 13 evropských zemích a obsluhuje přes 7 milionů zařízení.
 
 

100 km nic neznamená

 
Společnosti T-Mobile a SimpleCell Networks u nás v průběhu pilotního provozu testovaly technologické a praktické možnosti, zejména kvalitu pokrytí základnových stanic a prostup signálu do budov. Byl zjištěn velký dosah signálu v přímé viditelnosti (až 120 kilometrů), velmi dobrý průnik do budov a vysoká spolehlivost doručení zprávy i za špatných rádiových podmínek při pokrytí místa z více základnových stanic. Zprávy byly obvykle doručovány za jednu vteřinu. Pilot rovněž prokázal vysokou odolnost proti rušení a bezproblémovou instalaci a oživení základnových stanic. K pokrytí celé ČR se počítá přinejmenším s třistapadesáti z nich.

 

 

Hodnocení článku: