Jste zde

Jaké jsou hlavní parametry pro návrh IoT zařízení?

Internet věcí je již tady, společnosti s malými nebo žádnými zkušenostmi v oblasti návrhu vysokofrekvenčních obvodů integrují bezdrátová komunikační rozhraní do svých zařízení. Tento postup je mimořádně riskantní, velká část rizika může být ovšem eliminována při dodržení některých základních pravidel.  

Správný výběr antény

Zařízení vždy navrhujte jako propojený systém, jehož nedílnou součástí je i anténa. Není to jen kus drátu, připojený k zařízení, ale sofistikovaná součástka s množstvím parametrů a fyzikálních vlastností. Velmi důležité je zohlednit finální umístění antény v zařízení, zda se jedná o vnitřní anténu umístěnou v krytu zařízení nebo anténu umístěnou na střeše vozidla, případně o samolepicí anténu na čelním okně kamionu. Anténu nikdy nepodceňujte a zacházejte s ní jako s hlavním komponentem, který má obrovský vliv na funkčnost zařízení. Důsledný výběr vhodné antény bude mít příznivý vliv na funkčnost zařízení a dobré výsledky při certifikaci zařízení.

Utlumení vyzařování

Snížení EM vyzařování je velkou výzvou i pro zkušené inženýry. DC/DC měniče, vysokorychlostní rozhraní, různé RF komponenty umístěné blízko sebe mohou mít za následek selhání zařízení během zkoušek EMI vyzařování a mohou vést až k nutnosti redesignu celého zapojení. Použití stíněných modulů a kvalitních antén určitě minimalizuje riziko takového selhání, proto se vyžaduje úzká spolupráce s výrobcem antén.

Vzájemné umístění a typ sousedících komponentů v rámci IoT zařízení a způsob návrhu DPS má velký dopad na výsledné rušení RF obvodů a okolních zařízení. Návrh zařízení, který nezohledňuje dopad všech komponent na výkon RF, může vést k selhání certifikace a nutnosti opravit nebo až navrhnout produkt znovu.

Certifikace

Mnoho malých firem zápasí s vysokými náklady na certifikaci. Tato situace vede k pomalé adaptaci bezdrátových technologií IoT a nutí společnosti, aby ve svých konstrukcích používali předcertifikované moduly. Někteří odborníci tvrdí, že náklady na testování a certifikaci mohou snadno dosáhnout poloviny ceny samotného zařízení, platí to zejména pro nízkonákladové snímače.

Na druhé straně snižování cen zkušebních zařízení (například EMC-SET - EMC Precompliance Set od spoločnosti Rohde & Schwarz) umožňuje dokonce i středním firmám provést předběžné testy ve vlastní režii.

Pokud jde o certifikaci antény, naše partnerská společnost 2J disponuje všemi potřebnými certifikáty, ať už jde o certifikát ISO16949, ISO9001, ISO14001, CE, IP, REACH nebo RoHS.

Pro více informací navštivte náš internetový obchod, nebo pokud máte větší projekt a speciální požadavky, neváhejte kontaktovat naše prodejce a konzultujte svůj design zařízení. Spolu se specialisty z 2J Vás provedeme procesem návrhu až po jemné ladění antény v laboratoři firmy 2J.
V případě zájmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: