Jste zde

Jaké krabičce svěříte svůj projekt?

Nebo také - která kritéria při jejím výběru jsou klíčová? Pokud váháte, nechte si poradit. Hammond je odborník na krabičky již přes sto let.

Myslet na krabičku již na začátku návrhu zařízení a návrh DPS přizpůsobit dané krabičce se určitě vyplatí. V opačném případě se může snadno stát, že navzdory obrovské nabídce krabiček nemusíte najít ideální velikost pro již hotovou DPS, zejména vzhledem k poloze konektorů a montážních otvorů.

1. Volba materiálu alias plast nebo kov?

Plast
Nejčastějšími plasty používanými pro výrobu malých krabiček jsou ABS, PC (polykarbonát) a u průmyslových krabiček je to často i polyester (vyztužený skleněným vláknem). Přednostmi plastových krabiček jsou zejména izolační vlastnosti, nárazuvzdornost (od určité míry deformace však dojde k prasknutí), snadná opracovatelnost, odolnost mnoha agresivním látkám, kyselinám a alkáliím.

Mezi nevýhody plastových krabiček patří obyčejně nižší odolnost vysokým teplotám a křehkost při nízkých teplotách, nízká tepelná vodivost a z toho vyplývající horší chlazení součástek (pokud tedy krabička nemá větrací otvory). Také odolnost rozpouštědlům a UV záření je obyčejně relativně nižší, záleží však na konkrétním materiálu.

Pokud se rozhodnete pro plast, potom pravděpodobně v široké nabídce značky Hammond najdete to, co hledáte. Krabičky Hammond jsou velmi přesně odlity, bez nedostatků, ostrých hran apod. Barevný odstín je stejný od dodávky k dodávce, široká škála velikostí a příslušenství dále zjednodušuje výběr té správné velikosti pro Vaši DPS.

Kov 
Malé kovové krabičky jsou ve většině případů z hliníku nebo hliníkové slitiny (AlMgSi). Přednostmi hliníku jsou tuhost, nárazuvzdornost (od určité míry deformace může dojít k trvalé deformaci, málokdy však k prasknutí), odolnost širokému rozsahu teplot, dobrá tepelná vodivost, odolnost organickým rozpouštědlům a úplná odolnost UV záření.

Elektrická vodivost je základem výborných stínících vlastností (EMC), i když pro skutečně dobré stínění je třeba použít krabičku, která má vodivé i těsnění nebo krabičku takové konstrukce, která zaručí souvislé vodivé spojení jednotlivých částí krabičky. Minusů hliníkových krabiček není mnoho, za zmínku stojí snad jen nízká odolnost kyselinám a silným alkáliím.

Do agresivního prostředí je ideální volbou krabička z nerezu. Nerezovou ocel lze označit za téměř ideální materiál z hlediska odolnosti vůči všem nepříznivým vlivům. Z hlediska výroby a následného opracování (vrtání, frézování) je však nerez velmi náročný materiál, navíc i poměrně drahý.

Pokud se rozhodnete pro hliník, tak jste na správné adrese. Hammond má široké spektrum typů v obrovském počtu velikostí s bohatým příslušenstvím, navíc i s různými povrchovými úpravami a v různých barvách krycích rámečků.

2. Volba tvaru krabičky

Toto je skutečně individuální a závislé jednak na estetickém cítění konstruktéra a na požadavcích pro návrh DPS. Například podlouhlý tvar DPS (a krabičky) umožňuje snadněji oddělit silovou část od "tiché" resp. výkonovou od citlivé "lowpower" části. Na druhé straně čtvercový nebo téměř čtvercový tvar DPS a krabičky obyčejně umožňuje snazší návrh DPS a kratší spoje.

S přírubou nebo bez? 
Téměř každou krabičku lze upevnit na panel nebo na stěnu, i když nemá přírubu. Podobnou službu poskytnou i přídavné držáky, které jsou dostupné k mnoha typům krabiček. Více průmyslových krabiček, jako např. série Hammond 1457, mají montážní otvory mimo těsnění, umožňují tak upevnit krabičku bez porušení krytí (IPxx) a současně skrýt upevňovací šrouby pod vrchní kryt.

Příruba má velkou výhodu v naprosto bezproblémové montáži krabičky. Není třeba otevírat kryt krabičky nebo dokonce montovat šrouby blízko citlivé elektroniky.

Upevnění DPS v krabičce 
Nejrozšířenějším způsobem je upevnění na distanční sloupky, které jsou běžné u plastových, jakož i u hliníkových odlévaných (diecast) krabiček. Druhou velmi často využívanou možností je vložení DPS do zářezů (slotů) typických pro některé série plastových krabiček a zejména pro extrudované hliníkové krabičky. Některé plastové krabičky kombinují výše zmíněné možnosti upevnění DPS, jako např. série Hammond 1554, dokonce i se dvěma typy distančních sloupků - s nebo bez mosazných závitových vložek.

3. Další aspekty

Možnost odlišit se…  
Ano, i v elektronice má vzhled a tedy zejména krabička velký vliv na prodejnost výrobku. Z tohoto pohledu je jistě výhodné, pokud jsou krabičky dostupné i v širokém spektru barevných verzí (např. série Hammond 14551590 a jiné).

Příslušenství
Náhradní šrouby, šrouby pro vnitřní distanční sloupky, samostatně dostupné panely a rámečky, bateriové klipy, klipy pro upevnění na opasek, držáky na DIN lištu a jiné příslušenství je velmi často žádáno. Možnost dokoupit pouze kryt krabičky bez nutnosti koupě celé krabičky, např. pro odladění procesu frézování, je pro Hammond samozřejmostí.

Dokumentace 
Detailní dokumentace má dva plusy. Je velmi nápomocná při návrhu zařízení a současně zavazuje výrobce dodržovat skutečně všechny detailní rozměry, poloměry zakřivení v rozích apod. Základní datasheet dodá dnes každý výrobce. Plusem je, pokud je součástí datasheetu i aktivní 3D model (obvykle součástí formátu pdf), který velmi usnadňuje vytvořit si představu o krabičce, pokud ji teprve vybíráte a nemáte ji v ruce. 
 Vyšší úrovní je CAD 2D a 3D model v běžných formátech (stp…). Někteří výrobci takovou dokumentaci dodávají pouze na vyžádání, případně po přihlášení. Hammond dokumentace je kdykoliv volně přístupná, bez nutnosti přihlášení, či jiných požadavků.

Technická podpora, možnost nestandardních velikostí 
Ať už je to jen požadavek na nestandardní velikost nebo se ukáže nějaký problém, seriózní výrobce udělá vše pro to, aby vše vyřešil ke spokojenosti zákazníka. Z dlouholeté spolupráce se značkou Hammond můžeme konstatovat, že jsme společně úspěšně vyřešili mnohé speciální požadavky našich zákazníků.

Možnost úpravy přímo u výrobce 
V dnešní době může být časově i ekonomicky výhodné nechat si upravit krabičku podle svých představ přímo u výrobce. Ušetříme si tak další krok u subdodavatele ohledně úpravy krabičky a získáme promptní dodávky ve 100% kvalitě. 
Hammond nejnověji nabízí kromě vrtání a frézování otvorů pro konektory apod. i úpravy týkající se estetické stránky, např. částečné vyfrézování vašeho loga, které na hliníkových krabičkách vypadá skutečně výjimečně.

Přehlednou ukázku variability tvarů a velikostí moderních krabiček Vám poskytne leták Hammond.

Pokud máte zájem o další informace nebo potřebujete poradit s výběrem konkrétní krabičky HAMMOND, napište nám na adresu info@soselectronic.cz 

Vlastnosti/výhody:

  • kvalitní krabičky od výrobce se 100 letou tradicí
  • široký sortiment, množství tvarů a velikostí
  • bohaté doplňkové příslušenství
  • možnost úpravy na míru přímo u výrobce
  • stabilní kvalita (barevný odstín, rozměry…)
  • spolehlivé rychlé dodávky

Download a odkazy:

Hodnocení článku: