Jste zde

Jaké mechanické vlastnosti mají křemíkové nanodrátky?

128_01.png

Křemíkové nanodrátky přitahují pozornost řady firem z elektronické branže z velmi prostého důvodu - jsou to totiž právě ony, na nichž bude jednou s největší pravděpodobností stát většina budoucí nano-techniky.

Jistě se všichni shodneme, že není žádným překvapením, že se mechanické vlastnosti křemíkových nanodrátků výrazně liší od těch u větších kusů křemíku v lidem bližších velikostech. Ačkoliv nějaké základní výzkumy na téma křemíkových nanodrátků již proběhly, byly naneštěstí značně konfliktního rázu. Proto se vědci ze státní univerzity amerického státu Severní Karolína rozhodli posvítit si na jeho mechanické vlastnosti znovu a pečlivěji.

V prvním kole doktor Yong Zhu a jeho tým zkoušeli, co vše si křemíkové nanodrátky nechají líbit. Za pomoci elektronového mikroskopu a manipulačního nástroje pro práci s nano-materiály byla sledována primárně dvojice věcí: Za prvé, jak se budou nanodrátky chovat při ohybu a za druhé, kdy zcela prasknou.

Nové testy a pozorování potvrdily tu část výsledků, které tvrdily, že se křemíkové nanodrátky deformují jinak, nežli větší kousky křemíku. Křemík je totiž ve větším množství velmi křehký a jeho deformovatelnost značně nízká, takže je prakticky k ničemu pokoušet se jej v praxi ohýbat či natahovat.

Naopak křemíkové nanodrátky vyšly z pomyslného klání jako praví šampioni. Vykazují větší odolnost i značnou schopnost deformace, což je zpráva pro vědce (a potažmo i IT oblast) přímo skvělá, jelikož na podobných nanodrátcích bude jednou zřejmě stavět moderní nano-elektronika. Přínos se jako vždy dopředu neodhaduje právě lehce, nicméně padlo cosi o nano-solárních článcích s velkou účinností a senzorové technice.