Jste zde

LARA R8 - LTE a 2G s integrovaným GNSS bez omezení

Moduly LARA-R8 pro standard LTE Cat. 1 bis potřebují pouze jednu anténu. Pro minimalizaci rozměrů zařízení je to zásadní, protože antény pro LTE jsou poměrně velké.

Současný trend ukončování provozu sítí 2G a 3G nás stále více staví před otázku, jaký modul použít v nových zařízeních. Sítě LPWA stále nejsou dostatečně rozšířené pro spolehlivou konektivitu bez omezení u jednotlivých operátorů a navíc pro mnoho mobilních aplikací nejsou vhodné. Na druhé straně, moduly LTE vyžadují dvě rozměrné antény, zpravidla nesplňují požadavky pro zařízení IoT a jsou pro ně nákladné. u-blox proto představuje nové moduly LENA-R8, které podporují LTE Cat. 1 bis a 2G.

LTE Cat. 1 bis je standard celosvětově podporovaný prakticky všemi operátory. V praxi se od LTE Cat. 1 liší zejména absencí Rx Diversity a MIMO. Díky tomu moduly LARA-R8 potřebují pouze jednu anténu. Pro minimalizaci rozměrů zařízení je to zásadní, protože antény pro LTE jsou poměrně velké. Jednodušší vf vstup zásadně snižuje cenu, takže lze moduly použít i v moderních cenově citlivých projektech, které vyžadují dlouhodobou životnost včetně dostupnosti v celulárních sítích, které integrují stále nové technologie. Kombinace 14 pásmového LTE Cat. 1 bis a čtyřpásmového 2G nabízí neomezenou a dlouhodobou dostupnost po celém světě.

LENA-R8 lze výborně integrovat do systému služeb MQTT Anywhere a MQTT Flex sdružených na platformě thingstream.io a využít tak neomezený globální roaming v sítích více než 600 operátorů ve 190 zemích po celém světě.  Verze LENA-R8001M10S má integrovanou navigaci UBL-M10. Celulární a navigační část nesdílejí žádné prostředky, takže se vzjemně neovlivňují a nedochází k problémům při kritických operacích (komunikace v kombinaci s navigací). Obě technologie mají vlastní anténní vstup a na vstupu GNSS je zařazen SAW filtr a LNA s velmi nízkým šumovým číslem, takže ve standardních aplikacích není na vf vstupu vyžadována v kombinaci s pasivní anténou žádná externí součástka. Moduly také podporujílokalizaci pomocí celulární sítě CellLocate.

Mezi kombinacemi LTE Cat. 1 bis se 2G jsou moduly LARA-R8velmi malé a jejich výhodou je pinová kompatibilita s předchozí genrací. Místo na desce lze také získat kombinací s GNSS u aplikací zaměřených na sledování polohy. To zjednodušuje přechod ze sítí 2G a 3G, jejichž provoz mnoho operátorů ukončilo nebo plánuje ukončit a s minimálním úsilím připravit moderní perspektivní jednotku dostupnou po celém světě.

https://www.u-blox.com/en/product/lena-r8-series?legacy=Current#Documentation-&-resources 
https://microdis.net/

Microdis představí svá řešení také na veletrhu Amper 2023.
29. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení se koná v Brně 21.-23.3.2023. 
www.amper.cz

Hodnocení článku: