Jste zde

Nanonety pokryté křemíkem slibují kvalitnější Lithium-Ion akumulátory

Za pomoci titanu byly zhotoveny nové nano-struktury připomínající jakési nano-lešení a pojmenovány "Nanonety". A proč o nich vůbec mluvit? Jelikož díky této nenápadné částečce se budoucí LiIon články stanou svými parametry řádově atraktivnější.

Za celým projektem stojí Bostonská Chemická Fakulta v čele s asistujícím profesorem chemie Dwainem Wangem, kterému se povedlo tento nanomateriál přetvořit do nové anody použité právě v LiIon akumulátorech. Důvod, proč Nanonety použít, je prostý – nabízí větší plochu, větší tepelnou vodivost a v neposlední řadě také mají potenciál zpřístupnit nám cca 10x takovou kapacitu, jakou dnes zvládne běžný LiIon článek.

Dalším výrazným prvkem nanonetových struktur je to, že jsou extrémně trvanlivé, což se podepisuje na takřka neznatelném úpadku kapacity mezi jednotlivými nabíjecími a vybíjecími cykly. Abychom byli konkrétní, tak vědci pozorovali, jak mezi 20 a 100 cyklem poklesla kapacita jen o 0,1 %.

"Vědci se dnes snaží nalézt další materiály, které zkvalitní stávající Lithium-Iontové akumulátorové technologie a jistě není žádným překvapením, že se prioritami zkoumání stala zejména větší životnost dotyčného článku a zvýšená kapacita," komentuje svůj nález pan Wang, "v tomto kontextu je nový nenonetový materiál přínosem pro obě kategorie zároveň a prozatím je to nejlepší materiál, z jakého si anodu můžeme přát."

Typický notebook má dnes LiIon článek o kapacitě 4 000 - 12 000 mAh. Zřejmě každý již někdy potěžkal baterii z takového zařízení a pokud ne, jistě ji viděl minimálně na obrázku. Díky Nanonetům by podobně objemná baterie mohla vážit jen 4-12 g. Pokud jde o plány do budoucna, tak pan Wang naznačil, že tým má v plánu ještě vyzkoušet, nakolik přínosným by bylo použití podobných struktur také u katody.

Komentáře

Já se v tom moc nevyznám, ale když jsem hodil do kalkulačky vzorec LiIon baterie (Li1/2CoO2 + Li1/2C6 = C6 + LiCoO2), tak mi vyšlo, že v 1g je 3,5e21 těchto molekul. Podle udané kapacity by se mělo uvolňovat z 1g akumulatoru 2,25e22 elektronů, tak mi to tak nějak nevychází. I kdyby byl vzorec jiný, tak by bylo potřeba, aby Lithium tvořilo více než čtvrtinu hmotnosti akumulátoru a to se mi nějak nezdá.....

To by mě zajímalo, kdo přišel na těch 4-12g ? Pokud si vezmu běžný akumulátor do notebooku, tak se hmotnost pohybuje někde mezi 300-500g. Když to vydělím deseti, dostanu se na nějakých 30-50g (což samozřejmě také není mnoho). Otázkou bude samozřejmě i cena, takže asi většina výrobců stejně zpočátku půjde cestou: levný aku pro většinu, supervelký aku pro toho, kdo si připlatí.