Jste zde

MP3 do auta snadno a levně

I když jsou dnes dostupná autorádia s přehráváním empétrojek, dá se to vyřešit elegantně a levněji za použití audioadaptéru do kazetové mechaniky stávajícího autorádia, přičemž vlastní přehrávač má rozměry miniaturního dálkového ovládání šikovně umístěného poblíž řadicí páky.

Předpokládám, že je tento adaptér dostupný i samostatně, já jsem jej obdržel k nějakému levnému discmanu. Nicméně neustále nošení dobíjecích mikrotužek po kapsách se ukázalo jako nepraktické i kvůli náhodným zkratům o svazek klíčů. Mé řešení vyprovokovala úvaha, jak flashový přehrávač pozná, kdy má hrát a kdy pracuje jako disk. Rozlišení je u typu Creative Muvo v napětí na USB konektoru. Pokud je na něm klasických 5 voltů, pracuje v režimu disku a při napětí monočlánku pracuje jako přehrávač. Stačilo tedy vzít nepoužívaný adaptér do auta pro nabíječku akumulátorů a snížit mu napětí. Je zajímavé, že uvnitř byl spínaný DC/DC converter řízený IO MC34063, jehož katalogový list je dostupný na internetu a lze dokonce najít i nástroj pro snadný návrh měniče na http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml.

Pokud se na zapojení podíváte, tak zjistíte, že není zapotřebí vůbec nic navrhovat, stačí odcvaknout, či odpájet, jeden z vývodů odporu R1 a ten najdete snadno, je to odpor z vývodu 5 IO, který nevede na výstup. Tím se upraví původní napětí na napětí vnitřní reference 1,25 V a toto napětí pro provoz přehrávače stačí. Předpokládám, že podobně budou řešeny i nabíječky k mobilním telefonům, které lze snadno získat ve výprodeji k zastaralým typům přístrojů. Zbývá dobastlit konektor USB (získaného z prodlužovacího USB kabelu) k stávající nabíječce, přičemž na červený vodič patří plus a na černý minus. Shrnuto: veškerá úprava spočívala k odpájení jednoho vývodu odporů a napájení jednoho konektoru. Pokud se rozhodnete pro vlastní konstrukci napáječe, nezapomeňte na tavnou pojistku, kterou má tovární výrobek v sobě. Je s podivem, že i přesto, že použitý levný audioadapter nemá uvnitř žádný korekční předzesilovač (a to by asi mít měl, aby se vykompenzovala korekce magnetofonu), hraje tento bastl překvapivě dobře a mnohem lépe než jakákoliv nahrávka na pásku, a to přitom mám relativně kvalitní kazetovou mechaniku s vypínatelným dolby systémem. Jako problém se může jevit umístění napáječe. U mého auta je naštěstí další konektor pro zapalovač i pod výdechy klimatizace před zadními sedadly a je umístěný tak, že nikde nepřekáží. V opačném případě by asi bylo vhodné dořešit prodlužovačku s pojistkou. Ještě dokonalejším řešením by bylo vytažení autorádia a vytáhnutí linkového vstupu pro CD changer, ale stávající řešení shledávám vyhovujícím.

Ing. Robert Láníček
lanicek@ centrum.cz

Download a odkazy

Hodnocení článku: