Jste zde

Řízení baterií v aplikaci například pomocí MAX 471

Potřebujete řídít energii tekoucí do a z baterie ve speciálních aplikacích ? Zde je ukázka

elegantního řešení.

Pokud jste někdy vyráběli zařízení, které bylo napájeno z baterií a potřebovali jste indikaci množství energie v baterii museli jste použít rafinovanější způsob, než je prosté změření napětí. 
Podle nezávislé statistiky 85% mobilních telefonů vyrobených v roce 1998 používá k indikaci stavu baterie pouze měření napětí, většinou po přepočtu podle nějaké křivky a mohutná většina používá k nabíjení akumulátoru mírně upravenou variantu proudového zdroje. 

Jediným spolehlivým způsobem určení energie, která je ještě v bateriích je vytvoření Watmetru uvnitř bloku pracujícího s baterií. Pro tento watmetr potřebujete však měřit proud. To představuje umístění velmi malého odporu do série s baterií a měření jeho napětí. Komplikace se stabilitou hodnoty jednotlivých exemplářů, rozměry a případně tepelnou ztrátou netřeba zmiňovat.

S řešením přichází Maxim. Jejich obvod MAX 471 obsahuje odpor 0,04 ohmu a operační zesilovač doplnění indikací směru průtoku proudu. Obvod stačí vložit do aplikace a jeho výstup připojit do AD převodníku procesoru.

Pokud budete chtít ušetřit, použijete údaje o napětí baterie a protékajícím proudu, získané například pomocí naznačeného zapojení, pro konstrukci nabíječky do které osadíte mikroprocesor řídící nabíjení i celý obvod napájení. V noteboocích je tento způsob řízení baterií celkem běžný. Obvod pro nabíjení akumulátoru stojí zbytečně dalších cca 120 Kč, zatímco procesor kolem 50 Kč.
 

Vnitřní struktura obvodu MAX471 :

Obvod je navržen tak, aby proud vnitřním odporem mohl být 3A oběma směry. V případě potřeby lze zapojit dva obvody paralelně. Návrhář se nemusí starat o problémy s zemními proudy, které by jinak musel celkem problematicky řešit. Přesnost je zaručena v rozsahu do 2% pro definovaný teplotní rozsah. Napájecí napětí lze použít v rozsahu 3 – 36V. MAX 471 se vyrábí v 8. pinovém pouzdře DIL i v SMD provedení.

Download datasheetu MAX 471

Jan Řehák (S využitím EDN) - 07 / 1999

Obvody MAXIM dodává v ČR Spezial Electronics :  

Hodnocení článku: