Jste zde

Simulace elektronických obvodů - 4. část

Po dlouhé době jsem .zkontroloval adresu tina.com a zjistil jsem ke svému potěšení, že nová verze TINA5.50.008DT je konečně použitelná i pro simulaci složitějších obvodů. V readme.txt je psáno: "New circuits containing more than 10 external nodes cannot be analyzed", což znamená, že do simulovaného obvodu je nově možné zapojit i integrované obvody, protože jejich vnitřní uzly se nepočítají. Výjimku tvoří nové makrosoučástky Spice Macro Models popsané klasickým SPICE netlistem. Při použití těchto prvků lze simulovat pouze připravené obvody s možností jejich modifikace. Ostatní omezení zůstávají (the Save, Save As, Print, Export, Import, and Netlist Editor commands are disabled). Výjimku tvoří Alt PrintScrn (bitmapa do programu Malování) a Ctrl C (vektorový soubor typu wmf). Nově se nepodařilo programátorům úplně zablokovat export v demoverzi.

<

b>Export z programu

Pokud otevřete soubor C:\Program Files\DesignSoft\Tina Pro\Demo\Examples\Subcirc\Voltreg objeví se schéma stabilizátoru napětí s LM317. Dvojkliknutím na žlutý obdélníček se zpřístupní  Netlist Editor. Nyní máte možnost klasicky označit text a pak s Ctrl C a Ctrl V přenést text schránkou do jiného SPICE simulátoru. Další SPICE knihovny najdete i v adresáři SPICELIB, ale špatně  se v nich hledá. Dalším efektem je po stisknutí Leave Macro zpřístupnění nabídky File - Export. Bohužel nefunguje SPICE export, ale lze exportovat do PCB programů.ORCAD, PCAD, PROTEL, REDAC, TANGO, EDS a TINA. Před exportem je ale zapotřebí nastavit PCB knihovnu (PCB library). Vyzkoušel jsem i uložení schématu do vektorového wmf souboru s následným otevřením ve vektorovém VISIU, ale je to zbytečný mezikrok, protože stejně vyhoví i vektorový přenos přes schránku Windows.

Netlist podobvodu LM117 a export do Protelu:
 

export dat
V připravených obvodech lze pouze měnit parametry prvků a modifikovat schéma se stávajícími prvky. Součástky nelze přidávat, pouze ubírat. U jednodušších příkladů je proto vhodné Označit celý obvod myší, zkopírovat do schránky (Ctrl C), otevřít nový obvod a vložit obvod ze schránky (Ctrl V). Pak je možné měnit typy součástek, přidávat prvky atd. Nastavení parametru simulace je vhodné si poznamenat, protože se do nového obvodu nepřenese. Tento postup u zapojení na obrázku použitelný není, protože uzly podobvodu se počítají, takže obvod je po přenosu příliš velký (too big for demo). U jednoduchých obvodů lze pro modifikaci zapojení použít opačný postup. Nejdříve do prázdného obvodu vložit jiný stabilizátor (např. 7805), otevřít Netlist, zkopírovat jej do schránky, otevřít soubor regulátoru, přepsat netlist LM117 netlistem7805 ze schránky a modifikovat zapojení. Máte-li znalosti SPICE netlistu, lze přidávat další součástky do netlistu podobvodu v textovém režimu.

Simulace upraveného zapojení stabilizátoru napětí
 

upravene zapojeni
Bohužel při simulaci se nevolí klasicky čísla uzlů, ale zadávají se značkou (VP1). Ta je brána jako součástka, a tak je možné v tomto zapojení získat jen jeden výstupní průběh. Po ukončení běhu TRANSIENT se proto výstupní značka přesune na výstup, simulace se zopakuje a průběhy se složí přes sebe v programu Malování. Výstup je znázorněn červeně  a je vidět, že v zapojení je příliš malý rozdíl napětí mezi vstupem a výstupem stabilizátoru. Stabilizátor nestabilizuje a pro správnou funkci obvodu je zapotřebí zvětšit kapacitu nebo zmenšit zatížení (zvětšit odpor). Na závěr je naznačena možná úprava textového netlistu zapojení (zde přesun kondenzátoru a diody ze zapojení do podobvodu stabilizátoru). Výsledek simulace takto upraveného zapojení je shodný s předchozím.

uprava netlistu


     
  
REKLAMA
Oficialnim distributorem programu TINA v zemich byvaleho Československa je slovenská firma CADIX s. r. o.. Na adrese tina.com lze stáhnout i instruktážní filmy (Lotus Screen Cam) pro práci s programem (tutorials). Na závěr uvádím parametry poslední verze NEW FEATURES TINA Pro 5.5: 

Integrated schematic symbol editor, Electric rule checking (ERC), Bill of materials (BOM), Team design with version control, Screen customization option (background, color, etc.), 15,000+ built in component models, RF design with S-parameter analysis, Network Analysis for S, Z, Y, and H parameters, Network Analyzer & Spectrum Analyzer, Smith and polar diagrams, One- and two-ports for S,Z,Y,H,K,A,B parameters, Microstrip components with parameter design RF components with S-parameter model (transistors, capacitors,inductors, and more), Extended library manager for both Spice- and S-parameters, Logic conversion and simplification. .

  
     

DOWNLOAD :
EWB verzi 5 lze stádnout zde z HW serveru  - ewbdemo.exe 



HW server doporučuje knihu tohoto autora :
 
SIMULAČNÍ PROGRAMY pro elektroniku
 
Nakladatelství :  BEN
Autor : ing. Robert Láníček
Rok vydání : 2000
Počet stran : 118
CENA s CDROM : 299 Kč

 
 
 
Hodnocení článku: