Jste zde

I2C BUS

Univerzální softwarový ovladač I2C sběrnice. Velmi užitečný nástroj v praxi.

Do redakce nám nedávno poslal jeden z našich čtenářů velmi zajímavý program. Jedná se o univerzální ovladač I2C sběrnice. Autor jej evidentně často používá a program je velmi univerzální. K I2C rozhraní se lze připojit kterýmikoli piny na LPT. HW připojení lze velmi podrobně nastavit v SETUPu programu. 


Autor sám popsal svůj software takto :

 • Tento I2C program vznikol z potreby ovladat a testovat viacero obvodov riadenych po zbernici I2C. Jeho zakladnou poziadavkou bolo to, aby nebol stavany na konkretny obvod, ale aby bol uplne univerzalny a dalo sa s nim pracovat na co najvacsom pocte a roznych druhoch ovladanych obvodov riadenych po I2C. -> co najvacsia univerzalnost programova.
   
 • Druha poziadavka bola, aby bol tento program schopny bezat na roznych druhoch interfejsoch zapojenych na paralelnom porte LTP. -> co najvacsia univerzalnost hardwarova.
   
 • Aby tam boli zahrnute asi vsetky mozne sposoby ovladania. Tymto som myslel to, aby bolo co najjednoduchsie ovladanie registrov, ktore sa riadia "spojite" napr. hlasitost apod. Tak isto riadenie registrov, v ktorych su vyznamovo odlisne jednotlive bity. A asi uz len moznost citania jednotlivych registrov. -> Analog, Bit, Read.
   
 • Aby sa dali nastavenia tychto "virtualnych okien" ulozit na disk. Pripadne ulozit na disk cely "projekt" (Ulozi vsetky nastavenia a aj polohy prave otvorenych okien). -> Save, Load.
   
 • Moznost vytvorenia nejakych zapamatanych postupnosti aby sa nemuseli viacnasobne vypisovat v pripade potreby. -> Macro.

Program obsahuje vynikající support analogových obvodů (potenciometry, audio korekce, atd..)Podpora digitálních obvodů samozřejmě nezaostává. Nastavovat lze po bitech i v HEXu, vše je náležitě popsané.Program obsahuje i zmíněnou podporu maker


Poznámky redakce :

Help programu bohužel funguje z důvodu jakési WIN kompatibility pouze v režimu 256 barev. Při jiném počtu barev nejsou zobrazeny obrázky :-(( 
Při nastavení pinu portu se adresa přepíná automaticky pouze v rámci LPT1 ($378), pokud používáte LPT2 musíte to opravit vždy ručně. 

V tomto programu se opravdu vzácně snoubí univerzalita použití. Jediné co mu lze vytknout je minimální WINDOWS komfort (pevná velikost okna a fontů, částečná nefunkčnost helpu atd..) Nicméně pokud pracujete s I2C oceníte tento SW doslova zlatem. 

Software je k dispozici zde ke stažení (220 kb)- DOWNLOAD

Autor programu - Marian Muller - 1998
Hodnocení článku: