Jste zde

Jak pohodlně rozmísťovat komponenty v Altium Designeru?

Altium Designer je prostředí pro návrh plošných spojů s podporou pro kooperovaný návrh s obvody FPGA včetně jejich programové konfigurace. Návrh probíhá za pomoci hierarchických schémat a pravidly řízeného editoru plošných spojů. Altium Designer se vyznačuje především sjednoceným návrhovým prostředím, komplexní podporou 3D vizualizace a propracovaným systémem vytváření výrobních podkladů a dokumentace.

Rozmístění komponent na plošném spoji je klíčový úkol pro dokončení každého projektu. Altium Designer (AD) nabízí pro tento úkol několik nástrojů. Jedním z nich je interaktivní propojení schématu a plošného spoje, které se aktivuje v menu Tools » Cross Select Mode. Díky němu můžete označením komponent ve schématu dosáhnout současně jejich označení i na plošném spoji a opačně.

Altium Designer si navíc zapamatuje i to v jakém pořadí jste komponenty označovali (klikáním myši za současného držení klávesy Shift), čehož je možné využít ve funkci Tools » Component Placement » Reposition Selected Components - klávesová zkratka [I, U]. Po její aktivaci vám AD na kurzor postupně přivolává vybrané součástky v daném pořadí a očekává jejich umístění.


Postupné označování komponent ve schématu (klikání na komponenty při stisknuté klávese Shift)


3D zobrazení označených komponent (šedivé ohraničení) pomocí Cross Select Mode

V případě, že máte pro práci v AD k dispozici dva monitory, tak je umístění komponent ještě o něco příjemnější úkol. Na prvním si otevřete schéma a na druhém návrh plošného spoje. Okamžitě tak vidíte, jak se jednotlivé komponenty označují v obou výkresech.

Pokud potřebujete pouze identifikovat přesné umístění jedné součástky, jednoho spoje nebo konkrétního pinu na plošném spoji, tak je k dispozici funkce Tools » Cross Probe [T, C]. Tato vám ve schématu vybraný objekt na plošném spoji navíc i zvýrazní a přiblíží. Nemusíte tak nic dlouze hledat v obvyklém zmatku komponent.

Chcete se o Altium Designeru dozvědět více? Přijměte naše pozvání na Altium Designer Roadshow 2012, která se koná:

  • 7. 11. 2012 v Praze
  • 8. 11. 2012 v Brně

Altium Designer Roadshow je jednodenní seminář (cca 9:00 – 16:00) přístupný pro všechny zájemce ZDARMA, počet míst je však omezený. Proto neváhejte s registrací. Další podrobnosti a registrační formulář naleznete zde.

 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: