Jste zde

Projekt com0com - Nullmodem emulátor

Null-modem emulátor je open source driver který přidává virtuální zpárované sériové porty (nulový modem) do prostředí Windows. Ovladač je dostupný zdarma pod licencí GPL.

http://sourceforge.netNull-modem emulátor umožňuje vytvářet neomezený počet virtuálních COM port párů a ty pak použít pro spojení dvou softwareových aplikací určených pro komunikaci skrze sériové rozhraní. Defaultně se nastaví první pár se jmény portů CNCA0 a CNCB0. Výstup jednoho se tak stává vstupem druhého a naopak. Obvykle jeden port z páru použijí Windows aplikace, které vyžadují pro komunikaci se zařízením sériové rozhraní a druhý port se přiřadí k zařízení-emulujícímu programu.

Příklad, k odesílání/příjímání faxů přes protokol TCP/IP můžete spojit aplikaci Windows Fax (CNCA0) a t38modem (CNCB0). T38modem je v tomto případě program který emuluje faxové zařízení.

Instalace

Stačí jednuduše spustit instalátor (soubor setup.exe). Průvodce instalací vás provede skrze potřebné kroky. Hned po instalací bude ve vašem systému dostupná první dvojice portů se jmény CNCA0 a CNCB0.

Testování

  1. Spusťte program HyperTerminál a nastavte pro něj port CNCA0.
  2. Spusťte další instanci tohoto programu a připojte ho na port CNCB0.
  3. Výstup z CNCA0 by teď měl být vstupem CNCB0 a naopak.

Závěr

Po instalaci by se vám měla na ploše objevit ikona s názvem Setup Comman Prompt, což je příkazová řádka k ovládání emulátoru, pomocí níž můžete nastavovat a měnit spousty parametrů párových sériových portů. Například měnit názvy portů, přenosovou rychlost, zapínat a vypínat příjímací buffery a pod..

Odkazy

Hodnocení článku: