Jste zde

Timing 51 - konstanty pro x51

Pracujete-li s procesory x51, potřebujete občas spočítat časovou konstantu pro děličku oscilátoru

v procesoru. Tenhle SW to udělá zadarmo za vás.

Pracujete s x51 procesory ? 
Pokud ano, potřebujete občas spočítat časovou konstantu pro děličku oscilátoru v procesoru. Jenomže já většinou potřebuji na výstupu z nějakého důvodu přesný kmitočet, takže nastane několik perných minut s kalkulačkou, tabulkou módů procesoru x51 a vzpomínání na matematiku obecné školy, aplikovanou do dvou osmibitových registrů.

Výsledkem bývá hodnota která by se měla blížit požadované, ale třeba to vůbec není ta nejlepší hodnota, protože stačilo použít místo 12 Mhz krystal 11.0592 Mhz a bylo by to přesně atd..

Jeden z vývojářů se při výpočtu asi 80. hodnoty naštval, sednul a napsal program, který to počítá za nás. My ostatní mu můžeme poděkovat, protože teď nám všechny hodnoty spočítá PC a my je jenom přepíšeme.

A protože počítat jenom konstanty pro oscilátor by nevyužilo maximálně možnosti, spočítá vám tenhle prográmek to i frekvenci pro sériovou linku a časy mezi jednotlivými systémovými vývody procesoru (/RD, /WR  PSEN a ALE).

Ukázku výpočtu časových konstant vidíte na obrázku :

Hodnoty krystalů jsou uloženy v externím textovém souboru v podobě textového seznamu. 
Díky tomu si můžete předdefinovat hodnotu, kterou používáte, ale nemusíte se stále probírat desítkami podivných nedostupných hodnot…

Zkrátka, pokud hodláte cokoli dělat s touhle rodinou procesorů, určitě si tuhle utilitu stáhněte, opravdu se hodí… 

DOWNLOAD Timing51
 

Autor softwaru : Zdeněk Janovský
 Recenzoval : Jan Řehák

 


- 04 / 1999
Hodnocení článku: