Jste zde

Node Red slibuje snadné programování IoT aplikací

Jak společně naprogramovat Raspberry Pi, Arduino, BeagleBone Black, a Android zařízení? Společným nástrojem může být Node RED, který zajistí i konektivitu AWS, MS Azure nebo IBM Cloud.

Node Red je open-source programovací nástroj, za jehož vznikem stojí IBM. Aplikace vznikají pomocí flow-based přístupu. Jednotlivé programovací celky existují v podobě uzlů – nodů, které si programátor poskládá za sebe. Podobný přístup používá například LabView od NI. Nody se poskládají do funkčního celku a o samotný kód se stará systém. Uživatel má samozřejmě možnost tu a tam něco dopsat.

U Node-Red je zajímavé nejen to, že jako open source poskytne hodně použitelných zdrojů a nodů, ale také to, že uživatelským rozhraním je web browser. Ten poskytuje nástroje pro pospojování nodů, ale také pro ladění celého procesu. V reálu tak během vývoje odpadá nutnost neustálého a opakovaného překládání, uploadu software, testu, hledání chyby. Uživatel vše provádí online, protože o jednotlivé kroky se postará API Node REDu v prohlížeči a v zařízení prostřednictvím ethernetového připojení.

Začít můžete samozřejmě ze všech stran, nejjednodušší je cesta podle hardware, který máte:

Doménou prostředí Node RED se stává čtení a ovládání IoT zařízení. Charakter nodů předurčuje prostředí pro skládání jednoduchých algoritmů pro sledování a ovládání zařízení, jako jsou dálkově ovládaná relé, senzorová zařízení nebo domácí automatizace. To si uvědomují i zástupci řady firem, včetně Amazonu nebo Microsoftu a vývoj platformy podporují.

Node RED má jasnou paralelu s protokolem MQTT, který se ukazuje jako skvělý společný komunikační protokol pro výrobce zařízení i poskytovatele cloudových služeb. Node RED navíc nabídne flow-based sestavení celého algoritmu, do kterého se jednoduše dropuje odeslání/přijetí informace z cloudu. Poskytovatelé cloudových služeb si dají záležet, aby nody dobře fungovaly a nenutily líné programátory jakkoli experimentovat nad rámec nabídnutých variant bloků.

 

https://nodered.org/
http://noderedguide.com/

Hodnocení článku: