Jste zde

Znáte Internet of (Every) Things?

O tom, že je internet „dobrý“ nejen pro lidi, ale i pro různá zařízení - věci se přesvědčujeme na každém kroku. A to je teprve začátek...
Termín „Internet of Things - IoT“ je znám již několik let a obecně pojmenovává připojení různých zařízení na internet. Je toho opravdu hodně, co IoT umožňuje, například
 
 
  • dálkové odečítání dat, prakticky z jakéhokoli místa na Zemi,
  • řízení na dálku,
  • diagnostika, sledování a včasné předcházení poruchovým stavům,
  • minimalizace fyzické kontroly a servisních výjezdů k danému zařízení,
  • vyhodnocování v reálném čase a mnoho jiného.
 
Společným znakem všech zařízení IoT je, že jsou jednoznačně identifikovatelné. Celosvětové rozšíření internetu způsobilo, že technické prostředky (např. převodníky Ethernet/serial), umožňující implementaci TCP/IP Ethernetu nebo WiFi do našeho zařízení, jsou dostupné za rozumné ceny, takže je poměrně snadné a cenově přijatelné přidat do cílového zařízení možnost připojení k internetu. Využitím této konektivity získáváme možnost použít dané zařízení v prakticky jakémkoliv prostředí a rovněž v jakékoliv zemi.
 

Již malý, snadno implementovatelný modul, jakým je například Lantronix Xport, dokáže poskytnout TCP/IP konektivitu a dává možnost spravovat dané zařízení přes webové rozhraní.
 
Internet of Things by měl být přínosem pro výrobce a také uživatele (nebo správce) daného zařízení. Uživatel prosperuje z lehkého sběru dat prostřednictvím prakticky všudypřítomné sítě a výrobce zase může v mnoha případech diagnostikovat nebo servisovat dané zařízení během pár vteřin, příp. minut.

Jednou z největších výhod využívání internetu jako „spojovacího prvku“ je možnost takřka nekonečného rozšiřování zařízení na něj připojených a poměrně jednoduché zpracování dat. Mnohé menší, ale i známé renomované firmy nabízejí již dnes vývoj softwaru na míru pro danou IoT aplikaci.

Charakteristickým rysem IoT je, že generovaná data pocházejí z „věcí“ a ne od člověka, jak je tomu zatím ve většině obsahu dnešního internetu. Přímý přenos dat bez lidského zásahu zvyšuje přesnost, eliminuje možné chyby a hlavně šetří lidskou práci.
 
Jedním z mnoha způsobů jak dostat Vaše zařízení do IoT je použít některý z běžných embedded mikropočítačů. UDOO, Embedded Artists, BeagleBoard, Raspberry Pi, Banana Pi a mnohé další moduly poskytují za přijatelnou cenu značný výkon, širokou konektivitu a možnost integrace do cílového zařízení. Displej s dotykovým panelem ve spojení s takovým mikropočítačem obyčejně vytvoří uživatelsky přívětivé (HMI) rozhraní a ve výsledku je takové zařízení pro koncového spotřebitele ve většině případů mnohem atraktivnější. Malé srovnání některých embedded mikropočítačů si můžete prohlédnout zde.
 

Nejnovějším výrazem na tomto poli je „Internet of Everything“, tj internet se vším (internet všeho), spojující lidi, procesy, data a věci. Reálný stav asi ukáže nejbližší budoucnost, kterou můžete ovlivnit i Vy - návrhem vašich zařízení!
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.