Společnost Honeywell včera v brněnském centru excelence zahájila provoz tří nových výzkumných a vývojových laboratoří. V rámci investice 10 milionů dolarů rovněž plánuje otevřít na stejném místě během několika měsíců dalších pět laboratoří. Moderní laboratoře a kancelářské prostory o celkové ploše 13 000 m2 nabídnou technickým talentům v Jihomoravském kraji 300 nových pracovních míst (SW, elektro, strojní a systémoví inženýři). V Brně tak vzniká největší výzkumné centrum společnosti Honeywell v celé Evropě.
Firma Honeywell otevřela ve čtvrtek tři nové laboratoře | fotografie: Jan Robenek, HW.cz
Vývojové centrum zde firma spustila již v roce 2003. O tři roky později se pak stalo součástí globálního společenství výzkumných a vývojových center společnosti - Honeywell Technology Solutions (HTS). Dnes v Brně pracuje více než 1 500 inženýrů v prostorách o rozloze 33.000 m2.
Časopis Fortune ji řadí mezi stovku nejúspěšnějších firem. V České republice pro ni pracuje více než 4 000 odborníků
Nové laboratoře v Brně budou podporovat dvě klíčová odvětví společnosti – Letectví a Automatizace a řízení – a budou napomáhat ke zvyšování kvality, spolehlivosti a účinnosti elektronických a bezdrátových výrobků, jako jsou např. inteligentní termostaty, chytré regulátory či letecké elektrotechnické přístroje. Výrobky se zde budou zároveň i testovat, aby splňovaly nejpřísnější technické evropské a americké normy, které jsou stanovené pro jejich registraci na trhu.
Všechny nové laboratoře se nachází hned v přízemí jedné z budov areálu
Inženýři v HTS v Brně vyvíjejí důležité technologie pro místní i globální zákazníky z různých odvětví. Patří mezi ně např. bezpečné přistávací systémy pro letadla, satelitní komunikace, systémy řízení leteckého provozu, simulátory kokpitu používané pro testování nových i stávajících technologií v pilotní kabině, SW pro poplachová zařízení a bezpečnostní systémy, rozhraní pro programování (API) výrobků připojených v domácnosti či turbodmychadla pro osobní i užitková vozidla.
Slavnostního otevření se zúčastnili mj. i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro
HTS pracuje na všech aspektech výrobků společnosti Honeywell včetně výzkumu, produktového designu, vývoje a systémového inženýrství. Globální výzkumná centra HTS sídlící v České republice (Brno), Indii (3x) a Číně (2x) podporují především divize Letectví a Automatizace a řízení, která kupříkladu vyvíjí řídicí jednotky, bezpečnostní aplikace a technologie pro správu a řízení budov včetně klimatizačních systémů.
Dostat se do nové bezodrazové komory není jen tak
Trojice nově otevřených laboratoří zahrnuje bezodrazovou komoru (EMC) pro testování rušivého záření elektronických přístrojů (jeho minimalizace a optimalizace tak, aby se dva produkty nerušily – např. rušení rádia při telefonování, možnost zavolat si z letadla, moderní ovladače a systémy v automobilech).
Detail vstupních „dveří“
Rušivé vyzařování se v komoře zkoumá za pohybu
Naměřené výsledky lze vyhodnotit ve vedlejší místnosti
Pohled zpátky do bezodrazové komory s viditelným otočným stolem
Anténní komora zase zajišťuje testování dosahu a spolehlivost spojení (bezpečné směrování elektromagnetického záření, např. směrem od hlavy uživatele, termostaty ovládané mobilním telefonem, testování zařízení ovládaného hlasem).
Anténní komora
Na tzv. „pádové věži“ konečně vědci testují speciální zařízení a pomůcky pro osoby pracující ve výškách (mrakodrapy a jiné výškové budovy), např. postroje, pádové brzdy a ochranné oděvy, které Honeywell zároveň vyvíjí.
Testovací pádová věž jako model...
...a ve skutečnosti
Z klíčových technologií, vyvinutých právě v Brně, vybíráme např.
- systém s pozemním rozšířením (Ground Based Augmentation System, GBAS) SmartPath, který zajišťuje bezpečné přistávání letadel. Systém přijímá satelitní data o poloze, která jsou dostatečně přesná, aby umožňovala přesné přistání, a poté vysílá dvakrát za sekundu opravená data do letadla.
- informační síť o počasí WINN, zahrnující údaje o počasí z řady externích zdrojů. Prostřednictvím globálního datového centra společnosti Honeywell poskytuje grafické zpracování údajů o počasí v reálném čase do dopravních letadel.
- systém řízení letového provozu I4D. Ten je schopen určit přesnou polohu letadla a potvrdit přesně čas, ve kterém letadlo dosáhne navigačních bodů (waypointů) v souladu s letovým plánem. Tím se zvyšuje kapacita letového provozu, jelikož letadla mohou létat blíže u sebe.
- simulátor kokpitu se zase používá pro testování řady nových a stávajících technologií v pilotní kabině. Mezi výrobky patří systém syntetického vidění SmartView společnosti Honeywell a systém kombinovaného vidění.
K dnešnímu dni bylo přihlášeno přes 900 inovativních objevů a registrováno více než 50 patentů. Aktuální dění sledujeme i nadále. Více na http://www.honeywell.cz.