Jste zde

Už jste to slyšeli?

Hi-Fi a High-Endové produkty od společnosti Visaton umožňují slyšet skutečně vše, co se na výstup Vašeho zesilovače dostane.
Hudební sestava (zdroj signálu + zesilovač + reproduktory) je krásným příkladem toho, že řetěz je pouze tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Zdroj zvuku (mikrofon, CD, DVD, D/A převodník, …) jakož i zesilovač jsou v dnešní době zpravidla velmi kvalitní a nejslabším článkem řetězce tak zůstávají právě reproduktory.
 
U reproduktorů zvláště platí, že fyzikální zákony zde není možné oklamat. Základy elektroakustiky například říkají, že s rostoucí plochou membrány výrazně roste účinnost při nízkých frekvencích. Pokud proto chceme dosáhnout stejné hlasitosti u basového reproduktoru s průměrem například 5 cm jako u reproduktoru s průměrem 25 cm (10"), výsledkem bude řádově vyšší výchylka membrány menšího reproduktoru. To znamená, že malý reproduktor dosáhne velmi rychle svého maxima a další zvyšování „hlasitosti“ na zesilovači způsobí v lepším případě výrazné zkreslení zvuku a v další fázi trvalé poškození až zničení reproduktoru. Účinnost reproduktoru sice dokáže výrazně zvýšit konstrukce známá jako tlakový reproduktor („driver + horn“), ale tyto reproduktory jsou obvykle jen výškové, příp. středové a ve většině případů nepatří do kategorie Hi-Fi.
 
Druhý známý fakt je směrovost. Čím vyšší frekvence, tím menší musí být membrána reproduktoru, pokud chceme zachovat co nejlepší všesměrovost reproduktoru (180°). Pokud se například podíváme na směrovou charakteristiku kvalitního výškového reproduktoru Visaton G25FFL, zjistíme, že i v případě, pokud se nacházíme výrazně mimo osu reproduktoru, slyšíme zvuk s téměř nezměněnou intenzitou.
 
 
Na druhou stranu, pokud se podíváme na charakteristiky špičkového širokopásmového reproduktoru B80 (který má mimořádně vyrovnanou amplitudovou charakteristiku až do nejvyšších frekvencí), zjistíme, že hlasitost na vysokých frekvencích je vyrovnaná v ose reproduktoru, ale například již 30° od osy klesá akustický tlak při 8 000 Hz až o cca 7 dB.
 

Tyto malé příklady uvádíme hlavně proto, že v zásadě neexistuje „zázračný“ reproduktor, který by dokázal obejít fyzikální zákony. I proto již mnozí zjistili, jaký je rozdíl slyšet zvuk přes běžné komerční reproduktory (obyčejně dodávané s domácí Hi-Fi sestavou) v porovnání se zvukem z reproduktorů a stavebnic společnosti Visaton, které se pravidelně umisťují na předních místech v testech různých časopisů.
 
Kromě toho, na kvalitu zvuku jsou dnes kladeny vyšší požadavky dokonce i v průmyslových aplikacích (ozvučení dopravních prostředků, vlaků apod.), takže se vyplatí vybrat kvalitní modely i pro tato zařízení.

Ve skladové nabídce má distributor, společnost SOS electronic, vícero Hi-Fi i High-End typů od společnosti Visaton. Díky úzké spolupráci s výrobcem je schopna Vám za výhodných podmínek dodat i jakékoli jiné typy, včetně stavebnic.

Pokud si navíc z bohaté nabídky společnosti Visaton nebudete umět vybrat, rádi Vám poradí. Pište na info@soselectronic.cz.

 

Základní přednosti a výhody:

 
  • výborný poměr kvalita / cena
  • vyrovnané parametry
  • dlouhodobá dostupnost
  • v nabídce typy pro široké spektrum aplikací
 
 

Download a odkazy:

 
 
 
Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.