Úvodní přednáška je věnována problematice antén. Propojuje historický vývoj v technice a technologii antén se současností i s novými a staronovými trendy. S trochou teorie se snaží o snad správné pochopení fyzikální podstaty a funkce elektromagnetických struktur, ať už obvodových nebo skutečně vyzařujících – antén. Nedílnou částí je i zamyšlení se nad další možnou cestou vývoje v technice antén.
Následující přednáška seznamuje se systémy bezdrátového napájení. Jsou popsány základní koncepty bezdrátového napájení z hlediska prostorového uspořádání, principu a účinnosti přenosu energie a frekvenčního pásma. Dále je zmíněn historický vývoj bezdrátového napájení. Rovněž jsou uvedeny příklady realizací různých systémů bezdrátového napájení.
O možnosti využití optických vláken jako senzory teploty, vibrací a tenzí bude referovat poslední dopolední přednáška.
Prezentace výsledků projektu RFID lokalizátor je obsahem další přednášky. Cílem projektu bylo realizovat systém pro určení polohy aktivních RFID tagů, rozmístěných v oblasti zájmu lokalizace řádově 1 km2 a výsledky lokalizace zobrazovat v reálném čase v mapových podkladech. Součástí přednášky je i prezentace ověření funkce lokalizační technologie RFID lokalizátor, včetně stanovení chyby určení polohy vůči referenčním bodům. Úzce navazující přednáška je věnována bezčipové identifikaci na rádiových frekvencích. Rozšíření RFID (zejména pro náhradu čárových kódů) závisí na tom, zda se podaří tuto technologii zlevnit. Jako řešení tohoto problému se nabízí odstranění nejnákladnější části identifikačního štítku (tagu), kterou je křemíkový čip. Přednáška přináší přehled různých bezčipových řešení.
Další prezentace zaměřená na analýzu problémů spojených s vyzařováním adaptérů koaxiál-mikropásek při přesném vektorovém měření ukazuje a kvantifikuje fyzikální podstatu problému. Je navrženo konstrukční řešení potlačující vyzařování.
Počet uživatelů rádiového spektra s nasazováním nových technologií významně roste. Kam směřuje další využití spektra, jaké trendy můžeme sledovat v globálním měřítku a na evropské úrovni a jak má být uspokojena narůstající poptávka po spektru, na to odpoví další přednáška. Nakonec bude zmíněno, jak si stojí Česká republika a jak usiluje, aby obstála v globální konkurenci.
Využijte mimořádnou příležitost setkat se s kolegy pracujícími v oboru, navázat, obnovit či prohloubit osobní nebo pracovní kontakty. Těšíme se na setkání s Vámi a srdečně Vás zveme na seminář s doprovodnou výstavou produktů firem podnikajících v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky. Seminář bude tradičně zakončen diskusním večerem, tentokrát s přednáškou „Radioamatérský provoz na pásmech vyšších než 1 GHz“. Přednáška uvede posluchače do historie radioamatérského provozu na SHF, ukáže současný provoz na mikrovlnných pásmech a využívaná zařízení.
Více informací a registrace na http://web.cvut.cz/ces/mt/