Jak připojit senzor do zásuvky?
Existuje spousta výrobců více či méně chytrých zásuvek (PDU – Power Distribution Units). Některé produkty mají pro spínání klimatizace nebo jen měření teploty přímo na sobě vstupy pro připojení senzorů teploty a občas i vlhkosti. PDU s přímo připojeným senzorem je standardní řešení, ale NETIO to pojalo jinak. Firma s vývojovým týmem v Praze si řekla, že když už má něco jako malé PLC (LUA skripty) v zařízení, proč nečíst senzory po LAN / WiFi síti.
Nejjednodušší příklad je spínání zásuvky na základě teploty. Technologická zařízení většinou nabídnou pouze sepnutý kontakt v případě překročení nastavené teploty (bimetalový termostat). Jiné senzory poskytují přímo informace o hodnotě teploty například na displej a tento údaj posílají po LAN síti do nějaké aplikace, nebo je sdílí na nějakém M2M rozhraní.
S takovým LAN senzorem může chytrá zásuvka NETIO komunikovat, hodnoty teploty ze senzoru vyčítat a spínat elektrickou zásuvku podle této teploty. Věc ještě trochu komplikuje použití stejného protokolu v LAN senzoru i v LAN zásuvce.
Zásuvky a distribuční jednotky NETIO 4x na sobě přímo vstup pro senzor nemají, jak jsme už řekli. Umožňují ale běh uživatelských skriptů v Lua. Takový skript dokáže vyčítat pingat na nějakou adresu, ale také načítat .xml soubor přes http. To znamená, že NETIO zásuvky dokáží reagovat na hodnotu teploty, vlhkosti, stav nafty v nádrži s ultrazvukovým senzorem nebo třeba na otevření dveří . Stačí najít příslušný senzor, jehož výrobce zobrazuje naměřené hodnoty jako .xml nebo .json soubor.
Jen v České republice najdete několik výrobců senzorů jako je Papouch, Comet system nebo HW group, kteří zpřístupňují měřené hodnoty po XML nebo JSON. Právě JSON nebo XML pak umí zpracovávat Lua skript běžící v NETIO 4x zásuvkách. Běžný uživatel ale nechce tvořit nějaké složité Lua skripty, potřebuje jen Copy-Paste příklad a nastavit IP adresu senzoru. Pro to také vytvořil výrobce NETIO zásuvek příklad AN14.
NETIO AN14 ukazuje příklad reakce na hodnotu teploty WiFi a Ethernet teploměru STE2 od pražské firmy HW group s.r.o.
Do sítě lze teploměr STE2 připojit pomocí WiFi nebo Ethernet rozhraní. STE2 je mimochodem příkladem zařízení, které umožňuje připojit až tři různé senzory (teplota / vlhkost) a zároveň dva DI vstupy. Každý z nich může ovládat jinou ze čtyř zásuvek jednotky NETIO 4x (Pak je ale třeba spustit souběžně 4 Luas skripty, pro každou zásuvku jeden). Lze tak spínat například topení a klimatizaci v domě; ohřev, zavlažování i větrání skleníku či chovného zařízení.
K přenosu informací mezi senzorem a chytrou zásuvkou NETIO 4x se otevírá hned několik možností.
Pokud jsou STE2 senzror i NETIO zásuvky připojená do firemní nebo domácí Ethernet (LAN) sítě, jedná se o standardní situaci. Protože obě zařízení umí fungovat také bezdrátově přes WiFi, může být výhodné využít i funkci WiFi hotspotu zásuvky NETIO 4x a vytvořit privátní WiFi síť, kterou sdílí pouze chytrá zásuvka a teploměr.
I když jde o síťová zařízení, díky webovému rozhraní je jejich nastavení a spuštění stejně jednoduché, jako například konfigurace domácího WiFi routeru. Díky dobrému popisu v aplikačních poznámkách AN14 a AN13 se dá také rychle začít pracovat s LUA skripty, které umožňují automaticky ovládat zásuvky na základě hodnot ze senzorů. Propracované možnosti zásuvek NETIO4x i teploměru STE2 nabízí řadu síťových funkcí pro pokročilé IT a průmyslové systémy.
Jakmile jsou IP senzor i chytré zásuvky na jedné síti, stačí vložit Lua skript do NETIO 4x zařízení, nastavit IP adresu teploměru a ID senzoru na který má reagovat. Výrobce myslel v příkladu i na definice stavu, kdy zásuvky nemají spojení s IP senzorem. Potom stačí uložit a spustit Lua skript (vyžaduje bohužel restart zařízení, což trvá několik desítek sekund).
Jakmile naběhne Lua skript, tak v nastavené periodě od jedné sekundy stahuje NETIO zásuvka přes http XML soubor s hodnotami jednotlivých senzorů připojených k teploměru.
Ze souboru values.xml poskytnutému zařízením STE2 přes http se rozparsují v Lua scriptu hodnoty senzorů. Podle v záhlaví nastaveného ID binárního vstupu nebo senzoru reaguje Lua script na hodnotu právě tohoto senzoru. Když je hodnota mimo spodní a horní limit, skript provede nastavenou akci. Pro spínání dokonce používá něco jako hysterezní pásmo (defaultně 2°C) pro omezení příliš častého spínání elektrické zásuvky při kolísání teploty nebo vlhkosti.
Pro Lan/WiFi teploměr STE2 od HW group jsou dostupné dva příklady:
- AN13 STE2 teploměr - NETIO zásuvky reagují na hodnotu senzoru (teplotu nebo vlhkost)
- AN14 STE2 senzor spíná NETIO zásuvky podle DI vstupů.
Příklady pro jiné výrobce senzorů nabízí firma NETIO products na požádání.
Chytré zásuvky NETIO 4x koupíte například na Alza.cz, Alternetivo.cz, Koukaam distribution nebo Obchod.HW.cz.
Odkazy:
- https://www.netio-products.com/cs/produkty/vsechny-produkty
- https://www.netio-products.com/cs/aplikacni-poznamky/an13-ste2-teplomer-hw-group-netio-zasuvky-reaguji-na-teplotu
- https://www.netio-products.com/cs/aplikacni-poznamky/an14-ste2-senzor-hw-group-spina-netio-zasuvky-podle-di-vstupu-kontakt
- https://www.hw-group.com/cs/zarizeni/ste2