Jste zde

Nordic nRF5340 – Bluetooth audio LC3, které řídí dva procesory

Nový SoC nRF5340 Bluetooth LE Audio díky kodeku LC3 slibuje vyšší kvalitu zvuku při poloviční rychlosti bezdrátového přenosu dat a také při nižší spotřebě energie. Vývojový kit pak obsahuje vše, co vývojáři potřebují, pro ladění power managementu, Bluetooth LE audia a přístup k algoritmům vylepšení stereo zvuku.

Nordic Semiconductor v květnu představil nRF5340 Audio Development Kit , vývojovou platformu pro rychlý vývoj Bluetooth LE Audio produktů a zároveň s ním i SoC nRF5340, bezdrátový SoC se dvěma procesory Arm Cortex-M33. Účel a užitek obvodu se ale skrývá za nenápadnou zkratkou LC3 ve standardu Bluetooth. 
Low Complexity Communications Codec LC3, představený na CES 2020 je vylepšenou verzí a do budoucna náhradou pro sub-band codec (SBC), který je pohledem dneška datově nenasytný, ne příliš chytrý a zastaralý. LC3 je v rámci protokolů Bluetooth audio zatím poslední generací a umožňuje například audio sharing, současné vysílání z více zdrojů nebo příjem audia více zařízeními. O kvalitu poslechu se navíc starají algoritmy true wireless stereo (TWS).

Vývojový kit nRF5340 Audio DK usnadňuje rozpracování projektů LE audio. Hned na začátku je nutné připomenout, že když jde o nový protokol, či kodek jako LC3, je nutné mít k dispozici kity alespoň dva, jeden na vysílací a jeden na poslechové straně. Pro vývoj audio sharingu je dobré si kitů nakoupit celou bednu.
Datovou konektivitu pro vývoj i pro zvuk obstará USB konektor a také dva 3,5mm audio jacky pro analogový „in“ a sluchátka „out“. I když to vypadá jako přežitek, počítá se s tím, že vývojář vyvíjí mimo jiné právě bezdrátová sluchátka, takže nejlepší referenční audio výstup je prostý reproduktor.

Audio DK obsahuje také pět uživatelsky programovatelných tlačítek a LED; držák na SD kartu pro další úložiště; debugger SEGGER J-Link pro programování a ladění a konektory pro přístup k analogovým/digitálním rozhraním a GPIO. DK je obvykle napájen přes USB, ale má také konektor baterie pro Li-ion/Li-Po baterii. Spotřebu proudu lze měřit na desce a pomocí vyhrazených kolíků pro měření proudu a sady Nordic Power Profiler Kit II nebo jiného zařízení pro měření proudu.
Již v úvodu bylo napsáno, že o zpracování signálu se starají dva procesory. SoC nRF5340 kombinuje aplikační procesor s plně programovatelným síťovým procesorem. Dvoujádrová architektura umožňuje optimální energetickou účinnost s vysokým výkonem. Aplikační procesor Arm Cortex-M33 128 MHz (obsahující 1 MB Flash a 512 KB RAM) řeší práci s vlastními aplikacemi a zvukovými kodeky, jako je LC3. Síťový procesor 64 MHz Arm Cortex-M33 (s 256 KB Flash a 64 KB RAM) je výkonově optimalizovaný pro provoz softwaru Bluetooth LE Audio RF od Nordic.

Kromě nRF5340 SoC obsahuje Audio DK IC řízení spotřeby nPM1100 Nordic (PMIC) a digitální signálový procesor (DSP) CS47L63 od Cirrus Logic. PMIC je vybaven vysoce účinným konfigurovatelným regulátorem dobíjení a integrovanou nabíječkou baterií s nabíjecím proudem až 400 mA. Extrémně malé rozměry nPM1100 z něj dělá ideální PMIC pro prostorově omezené aplikace, jako jsou sluchátka TWS. Vysoce výkonný DAC a diferenciální výstupní měnič CS47L63 jsou optimalizovány pro přímé připojení k externí zátěži sluchátek.

K dispozici je také nRF Connect SDK, který rozchodí desku nRF5340 Audio DK a podporuje LE Audio, Bluetooth LE, Thread a další aplikace. 

https://www.nordicsemi.com/Products/Development-hardware/nRF5340-Audio-DK

Hodnocení článku: