Jste zde

Arduino UNO R4: CortexM4 od Renesasu, USB- C i sběrnice CAN

Nové Arduino UNO R4 přijde s rychlejším mikrokontrolérem, 12-bitovým D/A převodníkem a porty USB-C, CAN a SPI.

Zatímco většina firem své novinky načasovala na veletrh Embedded World, skupina Arduino si počkala o týden déle, aby její novinka dostala co nejvíce prostoru si zaslouží. Novým produktem je deska Arduino UNO R4, patřící do rodiny Classic, které zahrnuje modely s nejvyšší výbavou. Nad ní je ještě rodina PRO (Portenta, Nicla, Opta), ale UNO R4 ukazuje, že profesionální využití fúzuje napříč řadami. Zařazení do rodiny Classic je důležité zejména z pohledu standardizace rozměrů a kompatibility shieldů.

Novinky začínají procesorem. Arduino bylo historicky svázáno zejména s procesory Atmelu řady ATmega3 nebo SAM3X. Jenže časy se mění, takže například Portenta dostala procesory STMicro32 a řada Nano RP2040 od Raspberry. Poslední modely Portenta X33 i UNO R4 budou mít procesory od Renesasu. To může vést k zamyšlení, jaké jsou priority Microchipu, který převzal Atmel a současně Renesasu, který se donedávna profiloval jako corporate-to-corporate dodavatel a budoval si pozici zejména mezi vývojáři pro segment automotive.

Arduino Uno R4 bude osazeno mikrokontrolérem řady RA4M1, tedy 32-bitovým Cortex M4. Ve srovnání s 8-bitovým předchůdcem Uno R3 tak R4 nabídne výrazné zvýšení rychlosti, možností paměti a flash úložiště. UNO R4 bude dodáváno ve dvou verzích - UNO R4 WiFi a UNO R4 Minima - nabízející bezprecedentní výkon a možnosti pro komunitu výrobců. WiFi verze bude osazena modulem WiFi Espressif S3, který rozšiřuje kreativní příležitosti pro makery, pedagogy i fandy; zatímco UNO R4 Minima poskytuje nákladově efektivní volbu pro ty, kteří hledají nový mikrokontrolér bez dalších funkcí.

Nové Arduino UNO R4 obsahuje Renesas RA4M1 (Arm Cortex-M4) běžící na 48MHz, což poskytuje 3x nárůst oproti UNO R3. Kromě toho se SRAM změnil z 2 kB na 32 kB a flash paměť z 32 kB na 256 kB, aby vyhovovala složitějším projektům. Kromě toho byl na základě požadavků komunity port USB upgradován na USB-C a maximální napájecí napětí bylo zvýšeno na 24V s vylepšeným tepelným designem. Dolní hranice napájení přitom zůstala na 5V. Deska poskytuje sběrnici CAN, která umožňuje uživatelům minimalizovat kabeláž a provádět různé úkoly paralelně připojením více shieldů. Nová deska navíc obsahuje 12bitový analogový D/A převodník.

Klíčem pro zařazení do řady UNO je to, že pinout, napětí a tvarový faktor se neliší od UNO R3. To zajišťuje maximální hardwarovou a elektrickou kompatibilitu se stávajícími shieldy a projekty. Na straně hardware to vypadá jednoduše, složitější to bude s softwarem. Přechod z 8-bitové architektury na 32 bitů přinese potřebné řezy, vývojáři Arduina se ale snaží maximalizovat zpětnou kompatibilitu nejpopulárnějších knihoven Arduino, aby se uživatelé mohli spolehnout na existující příklady kódu a tutoriály. Ve většině případů budou knihovny a příklady fungovat out-of-the-box, ale některé z nich, které byly optimalizovány pro architekturu AVR použitou v R3, budou muset být portovány. Na pomoc při přechodu poskytne Arduino veřejný seznam takových knihoven spolu s odkazy na existující alternativy. Kromě toho byl spuštěn early adopters program - se specializovanou webovou stránkou na www.arduino.cc/UNOR4 - pro vývojáře knihoven, kteří jsou ochotni přenést svůj low-level kód na architekturu Renesas.

Arduino UNO R3 bude stále k dispozici a podporováno, protože poptávka po řešení s 8-bitovým mikrokontrolérem AVR neklesá. Boardů R3 se prodalo přes deset milionů, což prozrazuje, proč se v nabídce drží tak dlouho.

Vydání Arduino UNO R4 je naplánováno na konec května, kdy budou zveřejněny další podrobnosti o jeho funkcích, ale již nyní se můžete přihlásit na čekací listinu a dostávat upozornění, až budou na skladě.

https://www.arduino.cc/ 
https://sites.arduino.cc/unor4 
https://www.renesas.com/us/en/document/mah/renesas-ra4m1-group-users-manual-hardware?r=1054146

Hodnocení článku: