Vysvětlení otázky, jestli jde o MCU nebo MPU je docela jednoduché. Ve chvíli, kdy modely MCU dosáhnou hranice svých možností výpočetního výkonu nebo paralelního zpracování úloh, musí vývojáří sáhnout do úplně jiné kategorie zařízení. To není snadné ani levné a spotřebuje to hodně času. Když výrobce zahrne výkonnější procesor do stejného vývojového prostředí, jako jednodušší MCU a umožní tak vývojářům použít kód a zkušenosti v lepším hardware, je zcela přirozené posadit tento procesor na vrchol pyramidy kompatibilních zařízení a označit jej stejně. Tak je to i v případě RA8M1.
Nové možnosti se odvíjejí od použitého jádra M85 stechnologií Helium s rozšířením M-Profile Vector Extension, které umožňuje zvýšit výkon výpočetních úloh typu DSP (zpracování videa, umělé intleigence nebo strojového učení) až čtyřikrát oproti svému předchůdci Cortex M7. To je kombinováno s bezpečnostními technologiemi Arm TrustZone a Renesas Security IP, úložištěm Root-of-Trust a dalšími nástroji pro vysokou úroveň zabezpečení. Jejich součet dosahuje úrovní pro certifikace PSA Certified Level 2 + Secure Element (SE), NIST CAVP nebo FIPS 140-3.
Do rodiny MCU řadu MCU RA8 řadí zpracování energy managementu. Zatímco v kategorii mikroprocesorů se výpočetnímu výkonu přizpůsobuje napájení i chlazení a energetická účinnost je spíše kompromisem, u mikrokontrolérů je low power přístup povinný. RA8 proto nabízí kombinací několika úsporných módů v kombinaci s nezávisle napájenými bloky a rychlými přechody mezi aktivními a standby módy s nízkou spotřebou.
Dosažení co nejnižší spotřeby opět odkazuje na běžné aplikace MCU typu domácí automatizace, spotřební elektroniky, termostatů nebo měření, kde je celková spotřeba zařízení v mnoha zemích již nyní součástí regulačních požadavků. Méně kritická je tato otázka v aplikacích pro průmysl, například PLC nebo AI senzory nebo lékařské technice.