Jste zde

Krabička pro měření a zaznamenávání lokální teploty a vlhkosti

646208_LB_00_FB_obr.jpg

Potřebujete měřit teplotu a vlhkost vzduchu? A potřebujete jejich výsledky zaznamenávat po dobu, kdy nejste v dosahu? Tak se vám třeba může hodit měřič a záznamník hodnot v podobě kompatní krabičky TFD128. Zaznamenaná data si pak přes USB port stáhnete do PC s dodaným softwarem pro jejich zpracování a zobrazení.

V nabídce různých prodejců můžete najít mnoho různých produktů pro měření či záznam teploty nebo vlhkosti. Jeden takový výrobek, který mě náhodou zaujal, najdete i v nabídce společnosti Conrad pod označením TFD128. Jde o malinkou průhlednou plastovou krabičku s rozměry 58 x 24 x 47 mm, tedy cca ve velikosti krabičky zápalek. Uvnitř se nachází jedna deska plošných spojů s několika SMD integrovanými obvody, držákem 3 napájecích klasických knoflíkových baterií LR44. Co to umí? To celé slouží k lokálnímu měření a záznamu teploty a vzdušné vlhkosti prostředí, kde se toto zařízení právě nachází. Je tak například vhodné do skleníků, vinných sklípků, terárií, skříňových rozvaděčů, do aut a prostě dále všude tam, kde potřebujete získat informaci a historii vývoje a změny teploty v rozsahu -20 až 80°C a vlhkosti v rozmezí 0 až 99 %.

Jak již bylo zmíněno, celý záznamník je napájen 3 knoflíkovými bateriemi (tedy 4,5 VDC), a protože se vyznačuje velmi nízkou el. spotřebou, je možné na ně zařízení provozovat až 227 dní. Hodnoty se měří a ukládají do paměti v intervalu 1 nebo 5 minut (dle nastavení) a následně je lze kdykoliv přenést a zobrazit v PC. K tomu slouží integrovaný klasický USB port a na CD dodávaný počítačový software pro OS Windows. Ten umožní stáhnout naměřené hodnoty do počítače, zobrazit v tabulce nebo grafu a vytisknout. Data též mohou být exportována do XLS souboru pro program EXCEL nebo do textového souboru. V době připojení k PC je krabička napájená přes USB port a tedy se nevybíjí baterie.

Teplotní senzor s rozsahem -20 až 80°C měří s přesností +/- 0,8°C, přičemž rozlišení a zobrazení teploty je na desetiny °C. Tedy klasické hodnoty pro křemíkový integrovaný teplotní senzor. Vlhkoměr s rozsahem 0 – 99 % pak vykazuje chybu měření +/- 5 % s rozlišením 1 %.

 

Ukázka obrazovek z programu

Základní parametry:

  • Měření vlhkosti:
    • rozsah: 0 až 99 %
    • rozlišení: 1 %
  • Měření teploty:
    • rozsah: -20 až 80 °C
    • rozlišení: 0,1°C
  • Časování měření: interval 1 až 5 minut
  • Doba trvání záznamů:
    • Pouze teplota:
      • Interval 5 minut: 227 dní
      • Interval 1 minuta: 45 dní
    • Teplota a vlhkost vzduchu:
      • Interval 5 minut: 151 dní
      • Interval 1 minuta: 30 dní
  • Signalizace funkce a stavů: různé blikání LED diody
  • Napájení: 3x knoflíková baterie LR44
  • Rozměry: 58 x 24 x 47 mm

 

Detailní fotografie desky umístěné uvnitř průhledné krabičky (vpravo nahoře je senzor, dole pak USB konektor a vlevo baterie)

Závěr

Zde představený měřák a záznamník teploty a vlhkosti nabízený v internetovém obchodě společnosti Conrad mě zaujal hlavně průhledným provedením krabičky a využitím USB portu místo dnes již méně praktického sériového rozhraní RS-232, které již například notebooky neobsahují a jejich uživatelé pak musí mít RS-232/USB převodník. Stále se mi totiž zdá, že na toto ještě dost výrobců podobných zařízení zapomíná. Jinak nejde z pohledu funkce o zařízení nijak převratné a nabízí dnes již běžné funkce. I cena okolo 1000,- Kč se mi zdá přiměřená.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

zařízení je to hezké praktické, ale ty přesnosti nic moc, jak můžu zobrazovat desetiny °C když mám odchylku 0,8°C?
můžu ale zdá se mě to dost nesprávný, v případě takové odchylky bych zobrazoval maximálně jednotky °C
budu sledovat jak mě pomalinku po desetinách klesá teplota k nule, zobrazená na desetiny, to bude vypadat že to je tak přesný když se to zobrazuje s takovým rozlišením, uvidím 0,8°C ale ve skutečnosti už mě bude ve sledovaném objektu zamrzat voda. Pro zobrazení desetin bych bral teploměr s odchylkou menší než jedna desetina.

To ste asi este nemerali teplotu v priestore v rozsahu -20 +80°C, ked sa Vam presnost +/-0.8°C v tomto rozsahu zda byt mala.
Kludne si dajte vedla seba dva teplomery na vzdialenost 2-3cm a uvidite, ze tie teplotne rozdiely v priestore jednoducho su velke.
Okrem toho, skuste sa pozriet na

http://www.omega.co.uk/temperature/pdf/pt100_tolerance.pdf

a myslim, ze na presnost merania teploty trochu prehodnotite nazor. Zariadenie, ktore by malo presnost v tomto rozsahu lepsiu ako 0.1°C by aj primerane stalo.

+ cena
+ USB

- presnost, rozliseni
- kryti
- velikost pamet
- vydrz na baterie
- provedeni
- software

zaver: na domaci pouziti diky cene dobre, na serioznejsi pouziti bych asi zvolil jiny pristroj (i kdyz nasobne drazsi)