Pacienti, kteří implantát obdrží, budou muset nosit speciální brýle, jež budou vybaveny kamerami. Scény zachycené kamerami poté budou pokračovat až do mikročipu implantovanému na oční bulvě a ty poté odešlou vizuální vjemy přímo do mozku. Vrácený zrak sice prý bohužel nebude perfektní, nicméně pořád to bude kvalita dostatečná na to, aby se "slepý" mohl navigovat v rámci místnosti a nezranit se.
"Pokud takto vybavení lidé budou schopni rozeznávat obličeje osob kolem sebe, bude to znamenat, že pro slepé padne důležitá sociální bariéra - nebudou již muset pasivně sedět a čekat na podněty zvenčí, ale aktivně se budou moci věnovat svému sociálnímu prostředí," hodnotí projekt Shawn Kelly, výzkumnice z MIT Research Laboratory of Electronics.
Přenos mezi kamerami a implantátem bude samozřejmě bezdrátový. Vědci doufají, že implantát přežije nejméně deset let, což je také důvod, proč bude uzavřen v titanovém plášti. Celý proces tedy proběhne na pozadí zhruba takto: Čip zpracuje vizuální informaci a aktivuje elektrody, jež na oplátku podráždí nervové buňky zodpovědné za přenosy vizuálních vjemů.
Jednoznačně největší výzvou, která před týmem toho času stojí, ale je, jak minimalizovat pravděpodobnost, že dojde k poškození oka. Jedná se přece jen o poměrně velký doplněk. Již dnes je ale na každý pád zřejmé, že pokročilé lékařské implantáty budou velmi pravděpodobně jednou z prvních skupinek produktů, které pomalu začnou (nejen u člověka) spojovat oblast biologickou a technickou.
Komentáře
Tedy, když vidím to zbastlený pájení...
... na pravděpodobně univerzální batldesce s roztečí 2,5 mm a tu zprasenou indukční smyčku, ten "v titanovém pouzdře zapouzdřený čip" a hejno drátů bez ladu a skladu mezi "čipem" a smyčkou, tak se mi nechce věřit, že to ti "vědci" myslí vážně. Udělat mi něco takového učedník ve firmě, tak ho ženu hoooodně daleko...
Ale tohle je asi výsledek zadání: "Franto honem něco zbastli ať to můžem vyfotit a dát do té žádosti o grant. Téma je to zajímavé, tak se s tím nemusíš moc mazat, stejně nám to přiklepnou..."