Základní premisa, na níž projekt staví je žeby změny ve vysílaných signálech bezdrátové sítě mohly odhalit pohyb osob za zavřenými dveřmi nebo dokonce i solidní zdí. Joey Wilson a Neal Patwari (University of Utah) sáhli kvůli realizaci nápadu po technologii tomografického zobrazování založeného na odchylkách signálu.
Vše funguje tak, že počítačový systém neustále proměřuje interferenci mezi jednotlivými uzly bezdrátové sítě. Jakmile osoba projde za dveřmi či za zdí, projeví se to nepatrnou odchylkou na více úrovních signálu, což je po aplikaci příslušných algoritmů vyhodnoceno jako průchod osoby.
Systém je k dnešnímu dni schopen pracovat pouze zhruba do 1 metru přes zeď a prozatím detekuje výhradně pohyb. Zatím není technologie natolik sofistikovaná, aby bylo možno sestavit konkrétní obraz toho, co leží za zdí, ale vědci si i v tomto ohledu věří a tvrdí, že se jednou dočkáme i této vymoženosti.
Každopádně i dnes se již nabízí několik zajímavých míst k využití - třeba při zachraňování osob zasypaných sutinami či v dole (zde se zřejmě Wi-Fi síť bude rozmisťovat řádově hůře). Nikde ovšem není napsáno, že senzory musí umisťovat právě lidé - půjde použít roboty, prostý hod, shoz na padáčku do zamořené oblasti atd. atd. Nabízí se také otázka, jak hodlají tvůrci odlišit pohyb osob od pohybu například padající skříně, unikající páry apod. Ale jistě se shodneme, že základní idea jako taková rozhodně není špatná...