I. KiteGen
Zařízení s názvem KiteGen Research stojí v Itálii a zcela bez přehánění by se jeho činnost dala popsat jako "získávaní energie pouštěním draka". Někdo velmi chytrý totiž zjistil, že zdaleka nejefektivněji se větrná energie využívá několik set metrů nad zemí. Prototyp pouští draky s plochou 60 metrů až do výšky cca 600-700 metrů, kde vítr vane až 4x tak silněji, nežli při zemi. Jak se drak odmotává, pohání šňůra 2 alternátory generující až 40 kW. Po vypuštění se drak nechá spadnout, hned nato je namotán a celý cyklus se znovu odstartuje. Firma doufá, že se jí podaří v brzké době zprovoznit několik set metrů velkého obra schopného dodat až 3 MW (cca 9 000 domácností).
II. Flower Power
Na poušti by do dálky vynikala každá květina, nicméně tu, kterou postavila izraelská firma AORA Solar bychom určitě nepřehlédli - jejích 30 m připomíná ponejvíc obří tulipán, nakonec odtud i název. Ačkoliv by vše mohlo budit dojem, že se jedná o projekt stavící na solárních panelech, byl by to omyl, jelikož se zde operuje výhradně s teplem. Díky 30 zrcadlům je vzduch v hlavici zahříván a poté použit k roztočení 100 kW turbíny. Za situace, kdy je právě
slunce za mraky nebo je zkrátka tma, lze teplo dodávat i tradičním diesel-motorem, který spotřebuje asi 35 litrů nafty za hodinu. Příští verze počítá i se spalováním biopaliv.
III. Power on Tap
Prozatím jsme měli tu čest pouze s novými způsoby získávání energie, Power on Tap ovšem slouží i k jejímu "ukládání". A proč vlastně? Jelikož drtivá většina elektráren produkuje celkem logicky elektřiny o chlup více, nežli je aktuální spotřeba. A tato nevyužitá energie je samozřejmě promrhána, což za rok vytvoří nezanedbatelnou ztrátu. Jistá 2 MW elektrárna Beacon Power však již nyní dostala k ruce 10 nepřehřívajících se turbín z uhlíkových vláken, jež lze použít jako "skladiště" energie. Jak celá věc funguje? Přebytky jsou konvertovány do roztáčení turbín, které jsou za situace, kdy zákazníci požadují další energii, přeměněny zpět na elektřinu. Bylo spočítáno, že chystaná 20 MW elektrárna ušetří díky tomuto systému ročně cca 33 000 barelů ropy.
Odkazy
- Zdroj: zde