Jste zde

Vědci vytvořili první vyvíjející se roboty aneb evoluční robotika je tu!

225_05.png

V průběhu experimentu se roboti vyvinuli během mnoha generací stejně, jak to předpověděl Darwin živým tvorům a začali získávat evolučně výhodné vlastnosti.

p>Ačkoliv kreacionisté mají ohledně původu člověka jasno (dokonce i dnes věří cca polovina Američanů tomu, že svět vznikl svořením v jediném okamžiku), i přesto budí komplexnost přírody a vývoje člověka otázky již od nejstarších dob. Podobnému lákadlu neodolali ani vědci, jelikož s dnešní technikou není problém nasimulovat řadu přírodních procesů a jedním z nich je i vývoj.

 

Vědci z Laboratory of Intelligent Systems in the Ecole Polytechnique Fédérale of Lausanne již pracují na evoluci robotů po nějaký čas, ovšem poslední pokus byl zdaleka nejkomplexnější a nejzajímavější. Pokud bychom měli stručně shrnout mnohastránkový vědecký elaborát, tak došlo zhruba k tomu procesu:

Roboti se po řádově stovkách generací naučili díky vývoji a náhodným mutacím pohybu bez kolizí, sledování, lovu kořisti (roboti lovci na straně jedné a roboti kořist na té druhé), adaptaci, kooperaci (namátkou schopnost společného tlačení překážky se projevila jako evoluční výhoda) a dokonce i altruismu. Jinými slovy, darwinovy zákony přirozeného výběru se prokázaly být platnými i v digitální oblasti.

 

Pokud se nad věcí zamyslíme, zjistíme několik znepokojujících faktů. Předně. Evoluce nemusela být zdaleka tak pomalá, jak je nám předkládáno, což je o to zajímavější u použitých malých neuronových sítí (roboti měli řádově desítky neuronů). A za další, pokud nedáme robotům mantinely, je evidentní, že se z nás jednou stane konkurent pro jejich životní prostor. Ať je člověk jaký chce, pořád se vyvíjí velmi pomalu a za hodinku 500 generací rozhodně nestihne...

 

  • Zdroj + Videa: zde

 

Komentáře

Dle popisu se nejedná o žádnou zázračnou věc. Pouze spojili Backpropagation neuronovou síť s genetickým algoritmem a toto implementovali do malých robotů. Tzn. pouze vzali známé algoritmy a pouze je aplikovali do malých "autíček". Výsledky jsou sice zajímavé, ale v podstatě nic nového nepřináší.

a) u každého genetického algoritmu je nejzásadnější hodnotící funkce a ta je dána člověkem, tedy využívá jeho heuristickou znalost. Právě touto fnkcí ovlivním, co bude společenství dělat
b) většinu genetických operací dělali v simulátoru, takže to není úplně ono
c) inovativnost není tak velká .. výz¨razně hezčí věcí jsou takzvané fraktální roboty .. fractal shape changing robots ...