Jste zde

Nanofotonový lavinovitý fotodetektor IBM učiní světelný procesor realitou

303_01.png

Výzkumníci IBM jsou opět o krok blíže k vyvinutí čipu, který namísto elektrických signálů využívá k přenosu signálu světlo.

Firma již vytvořila jednoduché a nízkoenergetické zařízení, které je schopno přenášet informace vysokými rychlostmi za pomoci světla: "Zařízení, které se jmenuje nanofotonový lavinovitý fotodetektor, je nejrychlejším kusem svého druhu a má potenciál zpřístupnit nové objevy na poli energeticky efektivních počítačových výpočtů," praví se v tiskovém prohlášení IBM.

Zařízení, jež bylo ohlášeno před několika týdny a jehož detaily byly rozebrány v prestižním magazínu Nature, je schopno efektivně komunikovat rychlostmi až 40 Gigabitů za vteřinu, přičemž si vystačí s 1,5 V napětí. Světelné signály jsou mimochodem neseny přes obvody tvořené křemíkem a nikoliv mědí, jak je dnes u procesorů zvykem.

Prototyp zařízení byl dle IBM vytvořen s pomocí dnes běžně dostupných polovodičových technologií a zajímavý je zejména z toho důvodu, že oproti jiným podobným přístrojům se spokojí se zhruba dvacetinou energie. A jaký mají vlastně inženýři cíl?

Laťku si nepostavili právě nízko - cílem je vytvořit prvotřídní optické spoje, jež umožní ve druhé fázi zkonstruovat optické počítače schopné výkonu kolem 1 EF (tj. 1 000 000 000 000 000 000 operací v plovoucí řádové čárce). Abychom to přirovnali k něčemu, co každý zná - 1 EF počítač by byl 600x tak rychlý, jako dnes nejrychlejší počítač světa Cray XT5 přezdívaný "Jaguár" a nalézající se toho času v americké Oak Ridge National Laboratory (Tennessee). Ten zvládne 1,75 PF, což se rovná 0,001 75 EF.

Odkazy