Jste zde

Mobilní telefony by brzy mohly sloužit i jako noktovizory

I když to dnes v některých případech vypadá, že mobilům chybí snad už jen onen příslovečný vodotrysk, vše nasvědčuje tomu, že by příštím velkým trhákem mohla být v této branži podpora pro noční vidění.

Inženýrům z Floridské univerzity se podařilo vyvinout zařízení velké zhruba jako malá mince, které používá pro noční vidění technologii organických a světlo emitujících diod. Na rozdíl od běžných noktovizorů, které jsou těžké a drahé, novinka je tenká skoro jako papír, lehká a je snadné ji vyrobit. Suma sumárum, ideální doplněk k digitálním kamerám, fotoaparátům a přirozeně i již několikrát zmíněným (foto)mobilům. Vědci a inženýři několikrát zdůraznili zejména tu část s levnou výrobou a snadnou implementovatelností.

Standardní noční vizory využívají fotokatody ke konverzi fotonů z pásma neviditelného infrazáření na elektrony. Elektrony jsou poté urychleny za pomoci vysokého napětí a konečně převedeny do fosforového zobrazovacího oddílu, v němž se uživateli objeví nazelenalé kontury objektů, jinak nám prostým lidským okem neviditelné. Důvod, proč jsou podobná zařízení natolik neskladná, tkví zejména v tom, že celý proces vyžaduje tisíce voltů a katodu s vakuem z tlustého skla.

Novinka funguje tak, že nahrazuje celou katodu pouhými několika kusy polovodičových vrstev. Vlastní funkce je zde také jednodušší, jelikož fotodetektor je napojen přímo na LED. Při práci se infračervené fotony ve fotodetektoru zkonvertují opět na elektrony. Ty jsou ihned injektovány do LED a máme tu viditelné světlo. Na celém nápadu je příjemné zejména to, že se vše odehrává v milimetrovém řádu a nikoliv v cm a dm.

Jako další prostor ke snížení váhy vidí vědci kompletní nahrazení používaného skla nějakým hi-tech plastem. Ceny tradičních lepších noktovizorů se mimochodem pohybují kolem řádově tisíců dolarů. Nový přístup by měl napomoci zredukovat náklady také z toho důvodu, že vše je vyrobeno za pomoci postupů a materiálů dnes běžně užívaných pro tvorbu displejů a plochých TV.