Řada věcí, technologií a prostředků, které již americká armáda zkusila v Iráku a Afghánistánu proti improvizovaným výbušným zařízením je k dnešnímu dni dlouhá jako den na daňovém úřadě – miniaturní umělé blesky, rušičky radiových frekvencí (u těch odpalovaných na dálku), pyrotechnické roboty, elektromagnetické pulzy a jsme si jisti, že jistě i něco dalšího, co neprosáklo na veřejnost.
Vše dnes nicméně naznačuje, že armádní vědci jsou o další krok dále, jelikož aktuálně v ostrém provozu testují likvidaci improvizovaných výbušných zařízení za pomoci mikrovln. Ty jsou totiž nejen dost výkonné na to, aby zničily elektroniku zařízení, ale dokonce i samotnou bombu detonovaly dříve než ten, kdo ji přišel umístit.
Zjednodušeně řečeno jedná se o jakousi obdobu směrové mikrovlnné trouby, kterou má každý z nás doma. Jedinou změnou je pak to, že se namísto pizzy a popcornu peče munice a bomby. O mikrovlnném záření se i dnes čile ve vědeckých kruzích diskutuje a přemítá se, zda jde o skutečně neškodnou radiaci. Mikrovlnnému záření se ovšem nedá upřít jedna skvělá vlastnost – v mírných výkonech je neionizující, to znamená, že nepoškozuje DNA podobně jako třeba UV paprsky ze slunce.
A mírný výkon skutečně není případ této zbraně, naopak, stačí jej pořádně zvýšit a již tu máme ničivost srovnatelnou s laserem. Zbraň navíc disponuje jistou mimořádně užitečnou funkcí – prostupuje i zeminou, takže není problém odpálit i bomby zahrabané či jinak skryté. Jelikož o věci vědci okolo projektu i armáda samotná zarytě mlčí, dá se předpokládat, že proces funguje v praxi na jedničku...
- Zdroj: zde