Máme na mysli především známý syndrom „NIMBY“ neboli „Not In My Backyard“ aneb po česku „Nechci to na svém dvoře!“ V praxi je to totiž tak, že drtivá většina osob je celým srdcem pro větrnou energii, ale umístit si ji na svůj pozemek (nebo poblíž) pro dotyčného nepadá do úvahy.
Uznáváme, že řada důvodů je opravdu oprávněných, větrné turbíny mají na krku vše od likvidace ptáků, přes odletující kusy ledu, až po známý šumivý hluk, který se začne brzy zavrtávat do mozku jako vrtačka u zubaře. Vypadá to ale naštěstí, že již konečně bude možno umisťovat větrné turbíny opravdu kamkoliv a to díky poslednímu vynálezu od firmy Solar Aero Research, který se má údajně co do efektivity a nákladů přeměny hravě rovnat uhelné elektrárně.
Novinka se jmenuje Fuller Wind Turbine a přináší hned několik zajímavých změn, předně, turbína je zcela uzavřená, takže nezraní ani křečka, o ptákovi na nebi ani nemluvě. Za druhé, jde prý o značně bezúdržbové řešení (méně údržby než u dnes běžných venkovních turbín). Za třetí, veškerá zařízení pro generování elektřiny mohou být na zemi. Za čtvrté, ložiska jsou zde magnetická. A za páté, tato turbína staví na patentu z roku 1913, pod nímž je podepsán známý génius Nikola Tesla.
Suma sumárum je slibována tichá turbína s interními lopatkami, která je již ve formě prototypu na snímku prý natolik efektivní, že při stabilním větru pouhých 25-30 km/h zvládne údajně dodávat kolem 5 kW energie! Celá idea se nám sice líbí, každopádně vše teď bude záležet na úspěšné komercializaci nápadu. Solar Aero Research se totiž právě pokouší po světě prodat licence.