Průmyslová sběrnice
Průmyslovou sběrnicí (v původním pramenu ještě výstižněji jako „Fieldbus“) rozumíme komunikační prostředek, využívaný k vzájemnému propojení prostorově oddělených subsystémů v systémech průmyslové automatizace, resp. během řízení procesů. Distribuované řízení umožňuje místní (lokální), hierarchickou kontrolu. S takovou necentralizovanou strategií se pak vyhneme poměrně rozsáhlé kabeláži a také vysokým požadavkům na výpočetní výkony. Řídicí subsystémy mohou být v daném provozu umístěny přímo u jednotlivých snímačů nebo akčních členů. Příklad takové sítě tvoří automobilové montážní linky, ve kterých propojujeme kontroléry, umístěné na každém výrobním stupni.
Základní filosofie průmyslové sběrnice
PLC systém vychází z hierarchické struktury ve které vyšší úrovně sítě fieldbus využívají metody propojování, založené na Ethernetu. Takový přístup pak splývá s dalšími IT systémy podnikového managementu. Pod označením fieldbus se přitom skrývají obousměrné, digitální sériové systémy, např.
- CANopen,
- CCLINK,
- ControlNet,
- DeviceNet,
- Ethernet,
- Interbus,
- Modbus® nebo také
- PROFIBUS.
Fieldbus podporuje komunikaci ve všech částech daného provozu
Jednou z nejběžněji nasazovaných průmyslových sběrnic, určených pro výrobní i provozní automatizaci, se stal
- PROFIBUS DP
(zkratkou „DP“ zde přitom rozumíme „Decentralized Peripheral“).
PROFIBUS DP se používá zejména k propojení většího počtu kontrolérů v jejich decentralizovaném umístění. Fyzická vrstva průmyslové sběrnice obvykle vychází z
- RS-485,
- CAN či
- Ethernetu,
přičemž k dalšímu propojení slouží speciální moduly, spojující základní desku PLC systému se sběrnicí (viz připojené obrázky). Základní deska (v původních pramenech označovaná jako „Backplane“), společná všem modulům v PLC systému, se může opírat o poloviční nebo také plný duplex RS-485. RS-485 přitom tvoří vhodný prostředek k propojení základních desek průmyslových systémů a to zejména kvůli své
- odolnosti vůči interferencím (EMI),
- rychlosti a také
- možnosti zvané „hot – plug“.
Propojení mezi průmyslovou sběrnicí a základní deskou PLC systému zajišťuje speciální modul. Přehled doporučených řešení v režii Maximu naleznete na www.maxim-ic.com/plc.
Kontrolér právě zmíněného modulu (Fieldbus Module) pak provádí konverzi protokolu základní desky na fieldbus protokol. O vymezení rychlosti přenosu dat na sběrnici, zajištění datové integrity a také rozhraní k RS-485 nebo PROFIBUS transceiverům se starají tzv.
- UARTy (Universal Asynchronous Receiver-transmitters).
A pak zde ještě máme dobře známé, drsné průmyslové prostředí, kterému je nezbytné čelit důslednou ochranou součástek a také rozhraní i s jeho kabelovými rozvody. Jedná se o vskutku klíčovou záležitost, díky které integrované prvky a tudíž i celý PLC systém, včetně své signálové integrity, ustojí všechny nástrahy nevlídných podmínek a nezaznamená tak žádný kompromis v otázce spolehlivosti. K zajištění takové míry ochrany musí vývojáři PLC systémů zapracovat docela přesně stanovená, bezpečnostní opatření:
- Ochrana před vysokými ESD výboji: Až ±35 kV (model lidského těla, HBM) a ±20 kV (vzduchová mezera, IEC 61000-4-2)
- Ochrana pro případ poruchy: Odolnost vůči zkratům (až ±80 V)
- Izolace (oddělení), podporující velké souhlasné rozdíly mezi zeměmi
- Zakončení příslušného vedení musí omezovat odrazy na kabelové trase
- Automobilový teplotní rozsah (-40 °C až +125 °C)
V dalším pokračování, jak již bývá dobrým zvykem, dáme opět prostor konkrétním obvodům.
Použitá literatura:
Download a odkazy:
- Návrh PLC očima vývojáře – 1. část
- Návrh PLC očima vývojáře – 2. část (Analogové vstupy)
- Návrh PLC očima vývojáře – 3. část (Analogové vstupy – příklady)
- Návrh PLC očima vývojáře – 4. část (Analogové výstupy)
- Návrh PLC očima vývojáře – 5. část (Analogové výstupy – příklady)
- Domovská stránka Maxim: http://www.maxim-ic.com/
- Distributor pro ČR: http://www.mespraha.cz/