S koaxiálním kabelem se v dnešní době setkáváme stále častěji a častěji. Jeho hlavní výhodou je přenos signálu bez nebezpečí elektromagnetického zarušení.
Při přenosu signálu ovšem vzniká zarušení nejen na kabelu, ale i na přípojných či rozbočovacích bodech. Zarušení na kabelu eliminujeme právě použitím koaxiálního kabelu, zarušení na přípojných bodech použitím kvalitních konektorů, které budou kvalitně aplikovány na kabel – můžete mít sebekvalitnější konektor, avšak v případě nekvalitní instalace ztrácí použití kvalitních konektorů smysl.
V případě, kdy potřebujeme nastavit koaxiální kabel, nastává otázka či použít spojku typu konektor-konektor, či prostě koaxiální kabel oholit a spájet.
Pro případ že se rozhodneme koaxiální kabel spájet a nikoli nakonektorovat, budeme postupovat následovně. Koaxiální kabel oholíme, přičemž vodivé části (střední žíla a stínění) zakrátíme tak, aby vzhledem k izolaci přesahovaly o 5mm až 10mm. Spájení prostřední žíly nedělá problémy (s ohledem na provozovaný kmitočet), další problém nastává v zajištění geometrických a elektrických parametrů izolace mezi prostřední žilou a stíněním. Ve většině případu postačí použití izolační či vulkanizační pásky.
Dále je třeba spojit stínění. Máme více možností, například ze stínících drátků udělat jednu či dvě žíly a ty spájet s druhým (stejně upraveným) koncem koaxu. V tomto případě však nemá prostřední žíla stínění po celé své délce, proto je vhodnější podtočit stínící drátky vodivou páskou. Při cenové relaci zhruba 150Kč nám tuto pásku nabízí firma FARNELL. Páska je vyrobena z 0,03mm hliníkového pásku (alobalu), je široka 5cm a je jí 45m, což vystačí dle druhu použití zhruba na 600 spojů. Dle výrobce ji lze aplikovat při teplotách 0°C až 40°C a její pracovní teplota je –20°C až 110°C, přičemž i při těchto teplotách má vynikající pevnostní parametry. Takto ošetřený koaxiální kabel posléze zaizolujeme dle okolních vlivů izolačními či vulkanizačními páskami, přičemž při jakékoliv další vrstvě budeme omotávat z pevnostních důvodu proti směru omotávání minulé vrstvy, aby se nám vzájemně utahovaly.
Při takovýchto servisních zásazích rozhodují vždy parametry kabelu, použitého materiálu na spoj a vlastnosti přenášeného signálu. Vždy musíme brát zřetel na možné útlumy použité technologie na daném kmitočtu. V případě kdy jsme rádi za každý decibel nebudeme samozřejmě kabel nastavovat a raději použijeme kabel takové délky, abychom se nastavování vyhnuli.