Ve společnosti STMicroelectronics představili první čipovou sadu pro podporu digitálního šíření rozhlasových relací ve své třídě, umožňující souběžný příjem a také následné zpracování AM / FM signálu včetně hromadného vysílání digitálního rozhlasu (např. DAB+). Nový chipset ST, umocněný plným softwarovým stackem spolu s podporou celé řady nejrůznějších vysílacích standardů, započal svou sériovou výrobu ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Čipová sada ST s podporou většího počtu standardů, vyvinutá ve spolupráci s Bosch Car Multimedia, tak zcela jistě zrychlí cestu směrem ke špičkovým, ale zároveň též cenově přijatelným zábavním a také informačním systémům, provozovaným třeba v automobilech. Takové aplikace vychází řidiči vstříc s novou generací možností i služeb s přidanou hodnotou, které nyní rádio nabídne – bude se jednat např. o synchronizovaný streaming textových či obrazových informací, včetně aktualizací, sledujících v reálném čase počasí nebo třeba momentální dopravní situaci.
Chipset může přijímat a poté dekódovat až čtyři kanály současně, dva pro širokou škálu FM složek a dva pro pozemní digitální vysílání (např. DAB). Díky těmto vlastnostem pak bude rádio v autě přijímat audio obsah na jednom kanálu, zatímco si ve stejném, reálném čase „vytáhne“ dopravní informace či zprávy o počasí z kanálu dalšího. Rádiový přijímač rovněž zvládne bez problémů přepínat mezi dřívějším analogovým FM vysíláním a signálem digitálního rozhlasu a souběžně demodulovat audio i data ze dvou oddělených číslicových kanálů (DAB 1.5).
Nová čipová sada pro digitální šíření rozhlasu od STMicroelectronics vystupuje jako ucelené řešení přijímače – receiveru, založené na jednom nebo také více (až čtyřech) integrovaných obvodech, které ve své vysokofrekvenční oblasti zvládnou pracovat v souladu s větším počtem standardů, a také struktuře pro zpracování v základním pásmu v součinnosti s výše zmiňovaným softwarovým stackem. Čipset se může pochlubit nadprůměrnou výkonností při práci v reálném čase, bez jakýchkoli kritických míst při zpracování v základním pásmu. Výrobce si jedním dechem pochvaluje též nízkou proudovou spotřebu spolu s elektromagnetickými interferencemi, omezenými na minimum. Z hlediska podpory rozhodně nelze opomenout standardy rodiny DAB (DAB / DAB+ / DMB-A), otevřený standard vysílání Digital Radio Mondiale, stejně jako technologii HD Radio™ (dojde – li zároveň k propojení s externím co-procesorem).
Download a odkazy:
- Domovská stránka STMicroelectronics: http://www.st.com/
- Distributor pro ČR
Komentáře
Vize?
Zajímalo by mě, jaká je celková vize s digitalizací rozhlasu. Myslím si totiž, že kdyby k nám bývala přišla ve stejné době jako DVB-T, mohla nabídnout opravdu hodně. V současné době mi ale připadá, že tomuto segmentu ujíždí vlak a tak jedinou výhodou digitalizace nakonec bude uvolnění spektra, posluchač jako takový z toho nebude mít nic.
Pro poslech rozhlasu v autě (což je podle mě cílová skupina č. 1) by byly přidružené informační kanály např. s dopravním zpravodajstvím neocenitelné. Cesta započatá RDS-TMC, které u nás nikdy pořádně nefungovalo, mohla být konečně dotažena k dokonalosti. Kdybych však dnes vyvíjel nějaký inteligentní přístroj do auta, spíše než na digitální rozhlas bych se spolehl na datové sítě, které už mají pokrytí prakticky všude, fungují spolehlivě a umožňují obousměrnou komunikaci. Případně bych uvažoval o přístroji umožňující obojí. Ovšem jestli digitální rozhlas přijde za rok, za dva... tak už tyto úvahy možná nebudou mít ani smysl.