Jste zde

Nordic nRF54H20 – nová generace multiprotokolových SoC

U nové řady nRF54 se sešlo několik náhod. Označení připomíná, že jde o 4. generaci SoC ataké že podporuje Bluetooth 5.4. Standard 802.15.4. je navíc základem pro aktuálně prosazovaný protokol Thread.

Už jsme si mohli zvyknout, že novinky Nordic Semiconductor, nepřinášejí žádné zvraty, ale potvrzují, že Nordic ví, kde je jeho trh a zná své silné stránky. Nejinak je tomu i u SoC nRF54H20. Ten reprezentuje čtvrtou generaci multiprotokolových SoC a navazuje na řady nRF51, nRF52 a nRF53. Výrobu tentokrát Nordic svěřuje procesnímu uzlu GlobalFoundries 22FDX.
SoC nRF5H4 podporuje Bluetooth 5.4. a budoucí specifikace Bluetooth, včetně LE Audio a Bluetooth Mesh. K tomu přidává další standardy podle IEEE 802.15.4. zejména Thread, Matter.
"Desítky let zkušeností s bezdrátovými sítěmi s velmi nízkou spotřebou energie se spojily a vytvořily řadu nRF54," říká Svenn-Tore Larsen, generální ředitel společnosti Nordic Semiconductor. "Naše první SoC ze čtvrté generace řešení Bluetooth LE, nRF54H20, představuje nejen významný milník pro Nordic, ale také umožňuje zákazníkům společnosti Nordic vytvářet koncové produkty mnohem pokročilejší a efektivnější, než jaké vidíme dnes."

Čip nRF54H20 používá několik jader Arm Cortex-M33 ve spojení s koprocesory RISC-V. Procesory jsou taktovány až na 320 MHz a každé jádro je optimalizováno pro konkrétní typ pracovní zátěže. Vyhrazený aplikační procesor nabízí dvojnásobný výpočetní výkon (2x CoreMark) aplikačního procesoru v současné vlajkové lodi Nordic, nRF5340 SoC. Výpočetní zdroje nRF54H20 jsou podporovány integrovanou pamětí obsahující 2 MB energeticky nezávislé paměti a 1 MB RAM. Vysoká úroveň integrace SoC umožní vývojářům zmenšit své návrhy nahrazením více komponent - například aplikačního MCU, externí paměti a bezdrátového SoC - pouze jedním kompaktním čipem. Kromě pokročilých nositelných zařízení, inteligentních domácností, lékařských a LE audio aplikací je nRF54H20 SoC ideálním řešením pro aplikace vyžadující komplexní strojové učení (ML) a podporu fúze senzorů na edge zařízeních.

Výkonný RF modul a rozhraní

nRF54H20 je vybaven několika novými digitálními a analogovými rozhraními, včetně vysoce výkonného externího paměťového rozhraní (400 MBps), vysokorychlostního USB (480 Mbps), dvou I3C periferií, CAN FD řadiče a 14-bitového ADC.
Multiprotokolový RF modul 2,4 GHz nabízí citlivost -100 dBm RX při příjmu signálu 1 Mbps Bluetooth LE. V kombinaci s výkonem až 10 dBm TX nabízí nRF54H20 dostatečný link budget pro zvýšenou robustnost a delší dosah. Na základě desetiletí zkušeností společnosti Nordic v oblasti bezdrátových technologií s velmi nízkou spotřebou energie je spotřeba proudu rádia RX pouze poloviční ve srovnání s nRF5340. U aplikací, které jsou převážně přijímače, jako jsou sluchátka a nositelná elektronika, nabízí nízká spotřeba energie kompaktnější baterie nebo prodlouženou životnost baterie.

Nejmodernější zabezpečení

nRF54H20 bude jedním z nejbezpečnějších low-power, multiprotokolových SoC na trhu. Jeho nejmodernější zabezpečení je navrženo pro PSA Certified Level 3, nejvyšší úroveň v bezpečnostním standardu Platform Security Architecture (PSA) Certified IoT. SoC podporuje bezpečnostní služby, jako je Secure Boot, Secure Firmware Update a Secure Storage. Má kryptografické akcelerátory, které jsou odolné proti útokům postranními kanály, a senzory manipulace, které detekují probíhající útok a podniknou příslušné kroky.

https://www.nordicsemi.com/Products/nRF54H20

Hodnocení článku: