Jste zde

Americká armáda experimentuje se solární energií

070622-f-0782r-004.jpg

U.S.Army se chystá začít stavět 500 MW solární elektrárnu v kalifornské poušti. Až bude projekt dokončen, půjde o jednu z největších podobných staveb na celém světě.

Celé to má na první pohled až nádech ironie - solární energie a právě americká armáda, která se o ekologii (a tím méně jakési klimatické změny) nikdy nijak zvlášť nestarala. Ba právě naopak - řeč je o té samé armádě, která si namátkou libuje ve střelách s ochuzeným uranem, ovšem to není hlavním tématem dnešního článku. Důvod, proč se U.S.Army k podobnému kroku rozhodla, je jasný - jedná se o zdroj nevyčerpatelný i obnovitelný zároveň, dále je to zdroj bezpečný a do třetice, je to zdroj nevyužívající kritickou surovinu - naftu.

Za projektem stojí lokální firma Clark Enterprises a španělská společnost Acciona. Stavba se bude realizovat u základny Ft. Irwin v Kalifornii, což je jedno z hlavních armádních výcvikových sídel. Pokud jde o toto místo (i jiná podobná samozřejmě), tak prozatím zde ke generování elektřiny slouží dieselové generátory. A ty jak známo dělí od jejich kritické suroviny nestrategicky dlouhá vzdálenost.

Ft. Irwin je k podobným experimentům jako stvořený - většina z jeho plochy je nezastavěná. Pochopitelně to vše může naznačovat i to, že hodlá americká armáda klást důraz na podobné technologie i v budoucnu. Celý projekt má v pozadí i další netušené ekonomické souvislosti: Ft. Irwin leží blízko vysokokapacitních přenosových linek, takže energetické přebytky půjde dodávat (prodávat?) do celé Jižní Kalifornie.

Na druhou stranu, armáda se samozřejmě snaží primárně o to, aby byl v případě nouze celý Ft. Irwin energeticky nezávislý. To je mimochodem také hlavní rozdíl mezi tímto projektem a tím z Nellis Air Force Base (ten leží v Nevadě), kde má sice armáda již aktivní solární články (cca 14 MW), nicméně základna i přesto zůstává pořád "píchnutá do sítě". Daňové poplatníky projekt ve Ft. Irwin přijde na 1,5 miliardy USD. Kompletně funkční by toto nové solární pole mělo být zhruba kolem roku 2022.

Odkazy

  • Zdroj: zde

     

Hodnocení článku: