Jste zde

Co nového na poli solární energie? Nová verze systému SunCatcher se chystá do praxe!

090709205950-large.jpg

Společnosti Stirling Energy Systems (SES) a Tessera Solar nedávno odhalily celkem 4 nově navržené solární kolektory umístěné v Sandia National Laboratories - konkrétně v sekci Solar Thermal Test Facility (NSTTF). Tyto nové modely (stejně jako ty předchozí) nesou jméno "SunCatcher" a v komerční sféře se mají dočkat nasazení zhruba kolem počátku roku 2010.

Jeden každý z těchto 4 kolektorů je v podstatě novým modelem původního modelu SunCatcher- celkem 6 prvogeneračních kolektorů postavených během minulých let (taktéž v NSTTF) bylo schopno produkovat ve špičce až slušných 150 kWh za den. Sdělil to Chuck Andraka, vedoucí Sandianský inženýr. "Každá část nového systému byla vylepšena tak, abychom byli schopni zajistit sériovou výrobu i snížení výrobních nákladů." Sandianský tým zaobírající se solárně-termálními otázkami již pracuje se SAS na zkvalitnění systému i jeho parametrů po dobu zhruba 5ti posledních let.

Modulární systém SunCatcher využívá přesně natočených zrcadel přimontovaných k parabolickému talíři, kde se v ohnisku paprsky slunce koncentrují na přijímacím zařízení, jež převádí teplo do Stirlingova motoru. Tento motor je uzavřeným systémem naplněným vodíkem. Jak se v něm plyn zahřívá a ochlazuje, mění se i jeho tlak - a právě změna tlaku pohání písty uvnitř motoru, čímž je k dispozici mechanický výkon, který lze obratem využít v generátoru pro výrobu elektřiny.

Dvojicí nejmarkantnějších změn je u nového slunečního kolektoru zejména to, že má o zhruba 2 500 kg menší hmotnosrt, nežli předchozí model a také je zakulacený namísto obdélníkovitého tvaru - to zase pro efektivnější využití oceli. Přepracování se na něm však dočkal i optický systém a v neposlední řadě má vše kompletně o 60 % méně mechanických částí. Revidovaná verze obsahuje také méně zrcadel - namísto 80 jen 40. Odrazivá zrcadla jsou i zde samozřejmě zformována do parabolického tvaru.

Důležitá je i pozitivní změna týkající se faktoru využití lidské práce - otestování spolehlivosti a práce zrcadel nyní trvá 10 vteřin a nikoliv hodinu jako u předchozí konstrukce. Lokální patrioty jistě potěší, že se 90 % součástek vyrábí přímo v USA. Navíc ke všem již zmíněným pozitivům mají nové modely nejmenší nároky na vodu ze všech podobných termálně-elektrických generačních postupů. Vyžadují taktéž minimální úpravy terénu před aplikací co do srovnání i hloubení a nemalým pozitivem jistě je i to, že při práci neprodukují kysličník uhličitý.

Tessera Solar, tvůrce a operatér velkých solárních projektů s použitím technologie SunCatcher a jeho sesterská společnost SES plánují postavit pole s 60 jednotkami, které bude mít instalovaný výkon 1,5 MW. Zatím se ještě nerozhodlo,zda se tak stane v Arizoně nebo Kalifornii. 1 MW odpovídá nárokům zhruba 800 průměrných domácností. Také se chystají v Jižní Kalifornii ještě další dva mega-projekty: Jeden v Imperial Valley a další v poušti Mojave. Očekává se, že pokud vše půjde dle plánu, před koncem roku 2012 bude takto produkováno 1 000 MW.

Mimochodem, minulý rok jeden z originálních modelů SunCatcher stanovil nový světový rekord pro efektivitu konverze v solárních sítích: Dosáhl pěkných 31,25 %, což překonalo 29,4 % z roku 1984.

Hodnocení článku: