Jste zde

COBOL slaví 50 let existence 

obrazek.png

Pro všechny čtenáře, kteří dbají na významná IT výročí, letos máme perfektní tip k oslavě: Jeden z nejstarších počítačových jazyků je mezi námi již rovných 50 let! Ano, jde o COBOL, jehož jméno je zkratkou COmmon Business-Oriented Language, mimochodem definující i hlavní doménu jazyka - business, finanční sektor, administrativu a vládní instituce. 

Na úvod nemůžeme jinak, nežli kratičkým uvedením do historie COBOLu. První specifikace jazyka byla vytvořena ve druhé polovině roku 1959 ženou jménem Grace Hopper. Celá příprava k jeho zrození se však započala již 8. dubna téhož roku, kdy na meetingu v University of Pennsylvania Computing Center souhlasil rovněž se zúčastnivší United States Department of Defense s tím, že projekt bude dotovat. 

Od svého vzniku prošel COBOL řadou změn a úprav zejména z důvodu odstranění vzájemné nekompatibility jednotlivých verzí. American National Standards Institute (též známý jako ANSI) standardizoval jazyk v roce 1968. Tato verze je mimochodem známá jako "American National Standard (ANS) COBOL". V roce 1974 se COBOL dočkal další revize a v 1985 opět jiné. Zatím poslední revizí je však ta z roku 2002, která do COBOLu přidává podporu objektového programování.

Poslední revize COBOLU z roku 2002 je jazykem pro ekonomickou sféru poměrně slušně vybaveným: Umí parsovat i generovat XML soubory, podporuje různé lidské jazyky, lze s ním pracovat v rámci moderních IDE a má ještě řadu dalších zajímavých vlastností.

A jak vlastně vypadá v COBOLu napsaný obligátní "Hello World?

IDENTIFICATION DIVISION.
PROGRAM-ID. HELLO-WORLD.
PROCEDURE DIVISION.
DISPLAY 'Hello, world'.
STOP RUN.

Jak sami vidíte, jazyk je to poměrně "ukecaný", což je postřeh zcela správný, COBOLu se za to dostalo během let nesčetných kritik. Tak či onak. Na 200 miliardách programových řádcích COBOLu dnes běží mnoho institucí a firem dodnes, navíc cca 5 miliard řádek kódu dnes přibývá každý rok. Za léta existence IT branže se objevilo mnoho programovacích jazyků: Namátkou MANTIS, FORTRAN, MUMPS, Forte, Smalltalk, ... Ovšem jediný COBOL odmítá umřít, což se mu zřejmě podaří splnit - i dnes v něm píše 1,5 - 2 miliony programátorů... 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Připomíná mi to známou manželskou konverzaci:
Manželka: "Moje maminka má dnes narozeniny."
Programátor: "A kolik jí je?"
Manželka: "No 64."
Programátor: "Takové kulaté výročí!"