Jste zde

Mikročip v oku jednou zřejmě obnoví zrak slepým

001_02.jpg

Čip uvnitř oka, s pomocí něhož by slepí lidé mohli zase vidět sice zatím zní jako hudba z daleké sci-fi, ovšem realita je blíže, nežli by se zdálo - vědci z MIT již vyvíjí retinální implantát, který bude schopen přemostit poškozené buňky a přímo napojit vizuální vstup na mozek.

Pacienti, kteří implantát obdrží, budou muset nosit speciální brýle, jež budou vybaveny kamerami. Scény zachycené kamerami poté budou pokračovat až do mikročipu implantovanému na oční bulvě a ty poté odešlou vizuální vjemy přímo do mozku. Vrácený zrak sice prý bohužel nebude perfektní, nicméně pořád to bude kvalita dostatečná na to, aby se "slepý" mohl navigovat v rámci místnosti a nezranit se.

"Pokud takto vybavení lidé budou schopni rozeznávat obličeje osob kolem sebe, bude to znamenat, že pro slepé padne důležitá sociální bariéra - nebudou již muset pasivně sedět a čekat na podněty zvenčí, ale aktivně se budou moci věnovat svému sociálnímu prostředí," hodnotí projekt Shawn Kelly, výzkumnice z MIT Research Laboratory of Electronics.

Přenos mezi kamerami a implantátem bude samozřejmě bezdrátový. Vědci doufají, že implantát přežije nejméně deset let, což je také důvod, proč bude uzavřen v titanovém plášti. Celý proces tedy proběhne na pozadí zhruba takto: Čip zpracuje vizuální informaci a aktivuje elektrody, jež na oplátku podráždí nervové buňky zodpovědné za přenosy vizuálních vjemů.

Jednoznačně největší výzvou, která před týmem toho času stojí, ale je, jak minimalizovat pravděpodobnost, že dojde k poškození oka. Jedná se přece jen o poměrně velký doplněk. Již dnes je ale na každý pád zřejmé, že pokročilé lékařské implantáty budou velmi pravděpodobně jednou z prvních skupinek produktů, které pomalu začnou (nejen u člověka) spojovat oblast biologickou a technickou.

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

... na pravděpodobně univerzální batldesce s roztečí 2,5 mm a tu zprasenou indukční smyčku, ten "v titanovém pouzdře zapouzdřený čip" a hejno drátů bez ladu a skladu mezi "čipem" a smyčkou, tak se mi nechce věřit, že to ti "vědci" myslí vážně. Udělat mi něco takového učedník ve firmě, tak ho ženu hoooodně daleko...
Ale tohle je asi výsledek zadání: "Franto honem něco zbastli ať to můžem vyfotit a dát do té žádosti o grant. Téma je to zajímavé, tak se s tím nemusíš moc mazat, stejně nám to přiklepnou..."