Jste zde

Přidej cívku a čipuj, ATA5575M2 sedne krávě i rybám

Pracuje v pásmu 100 – 150 kHz, je vybaven pamětí, kontrolérem i AFE s trimovanou kapacitou a při své bezkontaktní identifikaci se dostane až „pod kůži“. Řeč je o novém transpondéru od Atmelu, podporujícím standardy FDX-B a FDX-A.

Ve společnosti Atmel představili nízkofrekvenční (LF) integrovaný rádiový odpovídač – transpondér typu OTP (one-time programmable) s označením

 

  • ATA5575M2,
  • Read/Write LF RFID IDIC 100kHz to 150kHz,

 

vyladěný pro nové generace systémů identifikace zvířat, ať už těch domácích, divoce žijících či hospodářských (dobytek). Novou strukturu, rozšiřující již zavedenou rodinu obvodů RFID od Atmelu, lze také využít v dalších aplikacích odpadového hospodářství (waste management) dle standardu BDE (Bundesverband der Deutschen Entsorgungs-, Wasser- und Rohstoffwirtschaft e. V.). Funkce OTP v případě struktury ATA5575M2 zjednodušuje výrobní proces a zároveň umožňuje vyšší míru flexibility v porovnání s možnostmi systémů read-only. Před samotnou přepravou pak dochází k naprogramování veškerých nezbytných informací, včetně konkrétní země původu či kódu velkovýrobce, získaného buď od ICARu (International Committee for Animal Recording) či orgánů státní správy.

 

 

Architektura použitého řešení umožňuje dosahovat větších vzdáleností při čtení a to i v případě odlišných cívek nebo čteček. Jelikož využíváme možností OTP, dochází k omezení vzdálenosti během zápisu. Při finálním testování či úpravě visačky – tagu se totiž zpravidla pohybujeme v těsné blízkosti programovacího zařízení. Větší vzdálenosti by v tomto případě byly dokonce nežádoucí, uvážíme – li možná rizika, spojená s programováním většího počtu jednotek.

 

 

Integrace trimovaných kondenzátorů 250 pF či 330 pF v obvodu antény a navíc přímo na čipu snižuje celkové náklady. Díky těmto kondenzátorům totiž není potřeba osazovat žádné další externí součástky – snad až na onu nezbytnou cívku. Paměť systému obsahuje jedinečné, výrobcem programované ID, které však může být uživatelsky přepsáno, např. specifickým ID kódem zvířete. User ID (UID) lze k zajištění spolehlivé dohledatelnosti před programováním číst a také archivovat (spolu s kódem zvířete).

 

Vzhledem k tomu, že náš LF systém pracuje v rozsahu od 100 kHz do 150 kHz, lze strukturu ATA5575M2 od Atmelu nasadit prakticky na celém světě. Problémem rovněž není drsné venkovní prostředí, přičemž se nebráníme ani podmínkám, pro aplikace RFID poněkud netypickým: Systémy provozované pod hladinou (označování ryb), hlína a prach (hospodářská zvířata žijící pod širým nebem) či injekce skleněného nebo plastového transpondéru (pod kůží zvířat) pro nejrůznější sledovací účely.

 

 

Integrovaný transpondér ATA5575M2 podporuje standardy FDX-B a FDX-A:

  • FDX-B: Modulace ASK, 128 bitů, diferenciální kódování (Biphase) s pevnou bit rate RF/32
  • FDX-A: Modulace FSK, 96 bitů s pevnou bit rate RF/50

 

Může tak nahradit prakticky všechna dostupná LF RFID zařízení typu read-only, vyhovující standardu ISO 11784/85 v režimu FDX-B.

 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: