Jste zde

Obvody Bluetooth firmy Nordic Semiconductor

V době dynamického rozvoje Internetu věcí (IoT) se schopnost komunikovat stává stále častěji jedním ze základních požadavků kladených na elektronická zařízení. Individuální implementace tohoto typu řešení je dost obtížná a náročná na práci – vyžaduje značné znalosti, mj. z oblasti rádiového přenosu, návrhu mikrovlnných obvodů a konstrukce antén. Zásadní je tedy použití hotových výrobků typu System on a Chip (SoC) a jedním z vedoucích výrobců tohoto typu obvodů je firma Nordic Semiconductor.

Nordic Semiconductor je společností typu fabless. Pochází z Norska a sídlo firmy je v Oslu.  Specializuje se na výrobu obvodů umožňujících bezdrátovou komunikaci v pásmu ISM, mj.  technologií Bluetooth a ANT. Výrobky Nordic Semiconductor jsou navrženy se záměrem použití pro autonomní mikroprocesorové systémy, napájené z baterií, díky čemu se vyznačují mj. vysokou energetickou úsporností.

Řada nRF52

Nejnovější linie výrobků v nabídce firmy Nordic Semiconductor je řada nRF52. Zahrnuje obvody nRF52832 a nRF52840 a také vývojový kit (Development Kit). Tyto obvody jsou založeny na 32bitovém mikrokontroléru ARM Cortex-M4F. Obsluhují rádiovou komunikaci v pásmu 2,4 GHz ve standardech BLE (Bluetooth Low Energy), ANT a také NFC. Zvláštní pozornost si zaslouží nRF52840, který má možnost obsluhy komunikace ve standardu Bluetooth 5.0 a je vybaven rovněž kryptografickým koprocesorem. Obvody mohou být napájeny napětím v rozmezí od 1,7 V do 3,6 V (nRF52832) nebo dokonce do 5,5 V (nRF52840). V případě nRF52840 pak existuje možnost napájení přímo z USB. Vývojový kit (nRF52 DK) je vybaven mj. obvodem nRF52832 a anténou NFC. Má vývody kompatibilní se standardem Arduino.

Řada nRF51

Řada nRF51 zahrnuje obvody nRF51822, nRF51824 a nRF51422, jak rovněž několik vývojových kitů, které jsou na nich založeny. Všechny jsou osazeny 32bitovým mikrokontrolérem s jádrem ARM Cortex-M0. Mají obvod transceiveru pracující v pásmu 2,4 GHz, díky čemu po implementaci příslušného protokolu umožňují správnou komunikaci v takových standardech, jak např. BLE a ANT. Za zvláštní pozornost stojí obvod nRF51824, který má certifikát AEC-Q100 Grade 2, potvrzující schopnost pracovat při teplotě okolí od -40 °C do 105 °C. A navíc je vybaven koprocesorem šifrujícím AES.

Podpůrný software

Nordic Semiconductor zpřístuňuje software podporující práci s obvody z rodin nRF51 a nRF52. Balíčky nRF5 SDK (Software Development Kit) a nRF5 SDK for IoT lze bezplatně stáhnout z oficiální stránky výrobce. Obsahují široký výběr ovladačů a knihoven podporujích různé komunikační protokoly a určených pro různé modely obvodů. Balíček nRF5 SDK for IoT vznikl především s myšlenkou na zařízení Internetu věcí, poněvadž umožňuje implementaci protokolu IPv6 přes Bluetooth (IPv6 over Bluetooth).

Moduly Wireless Tag

Produkty z rodiny Wireless Tag jsou v podstatě hotová řešení využívající komunikační obvody Nordic Semiconductor. Sortiment tohoto typu výrobků zahrnuje moduly pro komunikaci ve standardu WiFi a BLE, včetně obvodů určených pro SMD montáž (např. WT8266-S1 a WT51822-S4AT) a vývojové kity vybavené rozhraním USB (WT8266-DK a WT51822-DK). Použití takových hotových řešení může značně uspíšit proces návrhu, vývojové kity se pak hodí skvěle pro testování a výuku.

Shrnutí

Produkty Nordic Semiconductor nacházejí uplatnění v mnoha různých aplikacích, mj. systémech  inteligentního domu, modulech IoT, či nositelné elektronice. Schopnost bezdrátové komunikace je základem také v případě mnoha jiných zařízení, např. počítačových klávesnic a myší nebo ovladačů garážových vrat. Software zpřístupněný firmou Nordic Semiconductor a připravené vývojové kity a také hotové moduly Wireless Tag umožňují značně zjednodušit a zkrátit proces projektování. Dodávají hotová softwarová a hardwarová řešení, která lze využít ve vyvíjeném zařízení.  

Obvody Nordic Semiconductor a sestavy z řady Wireless Tag můžete najít v nabídce Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu), který je jejich oficiálním distributorem.

Hodnocení článku: