Jste zde

Okno + Speciální vrstva = Solární článek

2010-08-26.jpg

Představte si, jaké by to bylo, kdyby šlo použít všechna okna v budově, stejně jako její zdi, k umístění solárních článků...

Vše nasvědčuje tomu, že by brzy nemuselo zůstat jen u představy.

Norská firma EnSol věnující se solárním technologiím si totiž právě patentovala technologii tenké solární vrstvy, kterou prý půjde doslova nasprejovat na libovolný podklad. Tím může být jak sklo, tak i cokoliv jiného.

Na rozdíl od běžných solárních článků, tyto jsou tvořeny vrstvičkou kovových nanočástic zabudovaných do průsvitného matrixu a fungují na trochu jiném principu. Firma EnSol na projektu nepracuje sama, podotýkáme, ale hojně využívá spolupráce s „University of Leicester Department of Physics and Astronomy“.

Chris Binns (profesor nanotechnologií na právě zmíněné univerzitě) říká: „Jedna z klíčových výhod je ta, že jde v podstatě o tenkou průsvitnou vrstvičku, kterou lze pokrýt prakticky cokoliv – klidně i budovy samotné a další hluchá místa. A jak jde dohromady průsvitnost oken a generování energie? Samozřejmě část energie vrstvička absorbuje, abychom vůbec nějakou energii získali. I s touto vrstvičkou nicméně budou okna jen nepatrně zabarvena do jiného barevného tónu.“

Organizace toho času pracují na prototypu, kterým bude solární kachlík 16 x 16 cm. EnSol také doufá, že se mu podaří dosáhnout efektivity energetické přeměny aspoň v řádu 20 %. Produkt by měl být na trhu dle střízlivého odhadu EnSolu cca kolem roku 2016. Tak či onak, již dnes můžeme popustit uzdu své fantazii – takové solární oblečení nebo solární tašky na střeše, to by bylo!

Zdroj: http://www.gizmag.com/thin-film-turns-windows-into-solar-panels/16058/

Komentáře