Jste zde

Ovládání světel počítačem?

Dobrý den,

1. Chtěl bych ovládat zapínání a vypínání světel počítačem. Program není problém, to si vytvořím, ale nemůžu nikde na netu najít žádný spínač, který by byl ovládaný sériovou linkou (USB, RS-232).

2. Dál bych taky rád ovládal TV nebo rádio, ale všechny infra do počítače mají dosah pouze 1m a ne jako běžný ovladač od TV několik metrů.

Je možné že jen pouze zadávám špatné slova do googlu, nebo vyhledávám na špatných servrech, proto se Vás ptám.

Nevíte náhodou někdo o něčem?

Forums: 

Dobrý den,
tohle jde velice elegantně vyřešit pomocí mikroprocesoru PIC18F2455 který obsahuje USB rozhraní pro připojení k počítači. Pomocí software se pak daji ovladat jednotlivé porty mikroprocesoru, kterýma se pak dají spínat ruzné periferie.

Aby se to dalo jednoduše připojit k PC a navenek se to nějak projevovalo.
Třeba nějaký modul s relé, případně řízený zdroj apod.
Většinou takové poptávání skončí s tím že je potřeba nějaký jednočip co by si s tím dokázal poradit. Kdysi se snad pro podobné použití nabízely moduly ADAM 3000, ale cenově to bylo nad možnosti amatéra.

Před nedávnem jsem potřeboval vyřešit individuální spínání 8 Led diod pomocí obslužného programu z počítače. Použil jsem pro to mikroprocesor PIC18F2455 v kombinaci se software který jsem udělal v Microsoft Visual Basic Expres 2005. Uvedený mikroprocesor jsem naprogramoval tak, aby komunikoval přes USB rozhraní s PC softwarem. Zabralo mně to nějaký čas, ale s výsledkem jsem byl velice spokojen. Pak už není problém upravit zařízení i pro spínání relátek a nebo jiných periferií.

Dobrý den, potřeboval bych vyřešit ovládání světel v domě pomocí počítače... tuším že PIC18F2455 + relátka + software by toto mohlo vyřešit... můžete mi s tímto problémem pomoci? Tedy hlavně s programem pro PIC18F2455 ?

a musím k tomu umět programovat jednočipy, mít programovadla, sw a Bůh ví co ještě, tak to mi zrovna moc elegantní nepřipadá. Spíše bych si představoval, že zajdu do nejbližší trafiky a nějaký takový modulek s kabelem za pár šprdlíků koupím. A co se rozsvěcení osmi LEDek týká, já bych to řešil přes paralelní port bez dalších obvodů - tedy pokud bych měl počítač s MS DOS, u woken nevím.
BTW: Ve svém předchozím příspěvku tady jsem zmínil moduly ADAM - sorry, je to ADAM 4000 (ne 3000, to jsem se uklepl) a jsou třeba tady:
http://www.fccps.cz/mereni-a-sber-dat-moduly-adam-adam-4000_c734.html

Potřeboval jsem aby moje zařízení pracovalo pod operačním systémem windows XP a taky Vista, proto jsem zvolil tohle řešení. Nevím jaké možnosti má modul ADAM 4000, ale zařízení které jsem si postavil sám, jsem mohl modifikovat na moje požadavky. Když koukám na cenu modulu ADAM 4000, tak mně taky nepřijde nějak moc levný. Navíc jsem si chtěl udělat něco sám, protože elektronika je mé hobby.

tak si spoustu věcí udělá sám, zvlášť pokud to potřebuje pro sebe. Kdysi jsem měl přístup k programovadlům, něco jsem o tom taky věděl, tak jsem si leccos dovedl udělat. Ale teď ten přístup nemám a dovedu si představit co by znamenalo, kdybych si něco takového musel dělat teď. A pokud bych to chtěl zadat někomu jinému tak budu muset platit náklady na vývoj a ten asi nebude stát pět korun (pochopitelně, vybavení něco stojí). Teď tu vycházejí články o modulech Labjack, třeba to bude to co by mi vyhovovalo.

Pokud by to byla moje hlavní náplň, tak bych si asi nějakou metodu vytvořil. Ale protože se tím nezabývám, tak si občas řeknu, že pro daný problém by se to hodilo ale než bych k nějakému řešení dospěl tak je rychlejší udělat to ručně. Například k měření teploty se mi zamlouvá tohle řešení:
http://www.cesko.host.sk/GamePortTemp.htm
ale zjistil jsem že počítače ve firmě nemají Game Port.

Pokud neni programování problém, lze použít IO FTDI (FT232R, 245R), komunikují přes usb, výrobce k nim dodává ovladače (VCP:rs-232 nebo natvní usb). v USB rezimu obvody umí tzv. bit-bang mod, který umožnuje manipulovat s piny dle programátorovy libovůle. Samozřejmě je stále nutné vyrobit nějaké zařízení, lze se ovšem vyhnout programování mcu.

Hodně věcí dělá třeba Pico Technology Ltd v Anglii, my jejich věci do Česka dodáváme běžně. Třeba měření teploty termočlánkama nebo PT100. Anebo několika-kanálové vstupy výstupy. Dá se použít například PicoLog 1216, kde je tuším několik výstupních kanálů, takže stačí připojit jednoduchý operák, komparátor a třeba relé na spínání. Pico Technology k tomu má i dost vymakané software a také knihovny pro vlastní programování v C++, Visual Basic nebo LasbView atd. Ceny jsou celkem rozumné.

Samuel Hopkins
senior consultant
Bohemia House UK Ltd