Jste zde

Platforma Hexiwear zjednodušuje projektování nositelné elektroniky a IoT aplikací

Na trhu se objevilo řešení pro konstruktéry nositelné elektroniky (wearable) a internetu věcí. Firmy NXP Semiconductors a MikroElektronika společně vyvinuly platformu Hexiwear, která mění přístup ke konstrukci prototypových desek.

Hexiwear je první platforma vyvinutá s myšlenkou na vývoj prototypů zařízení nositelné elektroniky, která má širokou škálu možností rozšíření. Informace o projektu se objevila před několika měsíci na portálu Kickstarter, kde bylo také zahájeno shromažďování prostředků na další rozvoj platformy. Sbírka skončila úspěšně a sada již byla uvedena do oficiálního prodeje.

Obrázek 1.  Zařízení ve svém pouzdru

Funkčnost Hexiwear

Zařízení připomíná vzhledem a rozměrem elektronické hodinky (Obrázek 1), ale jeho funkčnost značně přesahuje vlastnosti obvykle spojované s řešeními typu smartwatch. Hexiwear, který je v podstatě rozšířenou, otevřenou projektovou platformou, umožňuje tvorbu a testování vlastních aplikací s využitím široké škály čidel (celkem šesti), které jsou v něm umístěné. A co víc, jeho funkčnost lze snadno hardwarově obohatit obsluhou externích čidel dostupných v podobě rozšiřujících desek Click firmy MikroElektronika.

Populární interfejs Bluetooth Low Energy (BLE) umožňuje rychle sestavit bezdrátovou komunikaci – se smartphony, počítači, jak rovněž s jinými moduly Hexiwear. S využitím několika zařízení Hexiwear lze snadným způsobem vytvořit síť bezdrátových čidel, zobrazující výsledky měření na obrazovce smartphonu v reálném čase. Čidla mohou být umístěna např. na prvcích oblečení nebo v různých místech doma. Doplňkovým kladem rozhraní BLE je jeho energetická úspornost, která je zvláště důležitá při práci s využitím bateriového napájení.

Je třeba zdůraznit, že platforma Hexiwear je plně podporována firmou  NXP, jejíž obvody využívá. Hexiwear pracuje s využitím operačního systému reálného času (FreeRTOS). K psaní a modifikaci programů lze použít balík Kinetis SDK a programovací prostředí Kinetis Design Studio IDE. Uživatel má přístup k informacím různého typu a zdrojům týkajících se platformy, včetně softwaru, elektrických schémat a PCB a seznamu součástek, ze kterých byl postaven. V souvislosti s tím má možnosti ji svobodně modifikovat.

Technická specifikace platformy

V krabičce jsou umístěny dva plošné spoje, na nichž jsou:

  • procesor NXP Kinetis K64x (jádro ARM® Cortex®-M4, maximální taktovací kmitočet 120 MHz, 1 MB paměti Flash a 256 kB SRAM);
  • obvod NXP Kinetis KW4x (vybavený procesorem s jádrem ARM® Cortex®-M0+), zajišťující bezdrátovou komunikaci ve standardech Bluetooth Low Energy a IEEE 802.15.4;
  • tříosý akcelerometr a tříosý magnetometr MEMS NXP FXOS8700CQ;
  • tříosý gyroskop MEMS NXP FXAS21002;
  • čidlo tlaku NXP MPL3115A2R1;
  • nabíjecí obvod pro lithium-iontové/lithium-polymerové akumulátory NXP MC34671;
  • čidla intenzity osvětlení, vlhkosti, teploty, tepu;
  • barevný dotykový displej OLED 1.1”;
  • akumulátor Li-Po s kapacitou 190 mAh.

 

Dedikované aplikace a práce v cloudu

V servisech Google Play a App Store jsou dostupné aplikace, dodané výrobcem, které jsou zdarma a umožňují ovadání modulu Hexiwear. Díky nim má uživatel přístup ke všem čidlům umístěným v zařízení. Aplikace umožňují ovládání jejich činnosti a zobrazení pokynů. Díky nim může mít modul Hexiwear také přístup k Internetu. Uživatelé Hexiwear mají přístup ke cloudu Yodiwo, kde mohou uchovávat výsledky měření pro jejich pozdější analýzu.  Aplikace rovněž podporují možnost programovat moduly Hexiwear „za letu” (Over The Air Programming – OTAP).

Další možnosti Hexiwear

Platforma Hexiwear je výjimečná také s ohledem na možnost hardwarového rozšíření její funkčnosti obsluhou externích čidel a modulů. K tomu účelu slouží dokovací stanice (Hexiwear docking station) vybavená mj. programátorem, slotem pro paměťové karty micro SD a 3 konektory MikroBUSTM. MikroElektronika má nyní ve své nabídce více než 200 (a ten počet se zvyšuje) rozšiřující desky různého typu, tzv. click boards, které obsahují mj. další čidla, periferie a komunikační rozhraní. Jejich společnou vlastností je konektor MikroBUSTM. A řešení tohoto typu jsou nyní velmi populární.

 Obrázek 2. Dokovací stanice Hexiwear docking station

Shrnutí

Vybavení Hexiwear bylo pečlivě vybrané s myšlenkou na realizaci projektů z oblasti nositelné elektroniky a Internetu věcí. Velký počet čidel, malé rozměry a možnost napájení z baterií umožňuje tvorbu biomedicínských aplikací, monitorujících fyzickou aktivitu, jak rovněž např. kontroléry inteligentního domu.

Sada Hexiwear je nepochybně zajímavým návrhem jak pro osoby hledající platformu pro vývoj prototypů vlastních zařízení se snadnou obsluhou, tak i pro tvůrce hotových řešení nositelné elektroniky a IoT. A co víc, má atraktivní vzhled a je dostupná ve čtyřech barevných variantách. Tak se tedy, což je velmi vzácné v případě prototypových platforem, spojuje vysoká funkčnost a moderní design. Více informací naleznete na stránkách firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu), která jet autorizovaným distributorem MikroElektronika.

Hodnocení článku: