Jste zde

Poradte jak na jednoduchy prepinac

Zdravim vsechny a predem se omlouvam za amatersky dotaz, v tomhle oboru se neorientuju.
Potrebuju na PC indikovat vypnuty stav pomoci LEDky. Pocitam s tim, ze ta dioda bude napajena z ATX Standby +5V, takze samozrejme nebude sviti, kdyz se vytahne snura, ale jen pokud se PC vypne softwarove. A ted proc prepinac: potrebuju, aby tahle kontrolka svitila POUZE, pokud je ten pocitac vypnuty. Jinymi slovy: mam dva vstupy +5V (A: normalni kontrolka zapnuteho PC + B: standby) a potrebuju prepinac, ktery kdyz bude mit na vstupu OBE napeti, tak mi rozsviti kontrolku ZAPNUTEHO PC a kdyz bude mit na vstupu JEN JEDNO (standby), tak rozsviti kontrolku VYPNUTEHO PC. Predpokladam, ze se to da zrealizovat jedinou soucastkou, koneckoncu jde jen o jednoduchou logickou operaci. A ja bych potreboval aby mi nekdo polopate napsal jakou soucastku pouzit a jak ji zapojit. Predpokladam to, ale pro jistotu doplnim, ze by ta soucastka mela mit minimalni vlastni odber, aby to to standby napajeni utahlo.

Diky vsem.

Forums: 

Jestli jsem to pochopil správně, tak kontrolka má svítit vždy, pokud je zapojená šňůra do zásuvky. Potom se (mezi signály A a B) jedná o operaci "OR" (nebo) a viděl bych to na dvě (klasické polovodičové) diody spojené katodami (na pouzdře značeno proužkem) k sobě, anody vedou: jedna na výstup A, druhá na výstup B. Za katodu se připojí LED dioda (s předřadným odporem) a není co řešit.
(Asi na to napíšu článek do nějakého odborného časopisu...)

Staci LED a odpor cca 1k5 - 3k3 (podle toho, jak moc chces aby to svitilo a podle barvy LED - pokud bude LED cervena a pokud to nema moc sajnovat, tak treba 2k7).

Na +5V STANDBY pripoj odpor a za neho anodu LED. Katodu LED (to je ta kratsi noha, taky je u ni seriznute pozdro LED) pripoj na +5V. Fungovat to bude tak, ze kdyz bude na STANDBY vetsi napeti nez na napajeni (tj. pri vypnuti PC) bude LED svitit, pokud bude na obou 5V, tak to svitit nebude. Spotreba bude cca 1mA (dnesni LED pri tom uz sviti slusne).

Dodatecne jsem si jeste vsiml, ze jeste chces, aby jina LED svitila pri zapnutem PC. Tak pak jeste jednu LED a jeste jeden odpor 2k7, tentokrat odpor na +5V, za neho anodu LED a katodu LED na GND.

rollfree

Tak ted si to po sobe ctu a vidim, ze jsem se u LED vyjadril pomerne blbe. Zkusim to preformulovat: mam dvojbarevnou LED, treba R/G a potrebuju, aby mi Green svitila pri bezicim PC a Red pri vypnutem. Napajeni je jak jsem vcera popsal. Nicmene prijde mi, ze jste to pochopili dobre, resp. odpoved od rollfreeho mi smysl dava uz po prvnim precteni, u odpovedi od paashiho asi doslo k tomu omylu s "jednou stale svitici diodou".

Kazdopadne obema dik za trpelivost.

Ma-li byt pouzita dvoubarevna LED a nikoli dve nezavisle LED, tak to trochu komplikuje situaci. Dvoubarevne LED nemaji vytazeny vsechny kontakty, ale jsou zapojene se spolecnou anodou, spolecnou katodou nebo antiparalelne (dvoudratove). Dalo by se to udelat tak, ze by se pouzila dvoudratova LED a zapojila by se mezi +5V STANDBY a +12V.
Pak by pri vypnuti svitala LED jedne polarity na 5V, pri zapnuti by svitila druha LED na rozdilove napeti 7V. Vetsi napeti by tady nevadilo, protoze to asi bude zelena LED, ktera ma trochy vyssi ubytek a navic jeji subjetivne vnimana svitivost je mensi (nebo minimalne mene rusiva).

Sice zapojovani zateze mezi 2 vetve obecne neni to nejcistsi reseni, ale vzhledem k pouzitemu odporu kolem 2k5 je zaruceny minimalni proud mezi vetvemi a odpor je soucastka prakticky bezporuchova.

byla pouzit pro zelenou (zapnuto) standardni vyvod z MB pro kontrolku zapnuti a rozsveceni cervene (vypnuto) zapinat na zaklade nepritomnosti napeti u 'zelene' (proto ten nadpis). De facto ten pocitac nabyva tri stavu: zapnuto-suspend-vypnuto, kdy klasicka PC kontrolka sviti: trvale-blika-nesviti. Ale to uz by se asi muselo resit tim zapinanim stand by obvodu.
Ale tohle co pises je vyrazne jednodussi reseni a pokud myslis, ze by to bez problemu fungovalo tak to kazdopadne vyzkousim. Ten odpor 2k5 mam dat jen na ten +12V privod k LED, nebo na oba? Nemam si radeji koupit nejaky trimr, abych moh tu svitivost postelovat? Pokud ano, jaky? Vyhovela by tato LED?:
http://www.tme.cz/arts/cz/a06/l-937egw__4.html
Jak by to bylo v pripade, ze by tam byly paralelne 3 dvoubarevne LED - potrebuju podsvitit velky kulaty knoflik? Jestli se mi to podari zbastlit, tak sem dam fotky :-)
Na ATX zdroji je pri provozu jeste k dispozici napajeni 3.3V, nebylo by lepsi dat ty LED mezi vetve +5V a +3.3V? Tech 7V mi pripada dost (ale znova: prd tomu rozumim).

Ano, tahle LEDka je pouzitelna.

Zapojeni : +12V - odpor - LED - +5V standby

Pokud pouzijes max. 2 LED, tak je zapoj seriove, tedy :
+12V - odpor - LED - LED - +5V standby

Pokud jich chces vic, tak pak paralelne, ke kazde jeji vlastni odpor.
Pro 3 :
+12V - odpor - LED - +5V standby
+12V - odpor - LED - +5V standby
+12V - odpor - LED - +5V standby
Pro 4 :
+12V - odpor - LED - LED - +5V standby
+12V - odpor - LED - LED - +5V standby

Pro 1 LED pouzij odpor kolem tech 2k5, pokud budou 2 v serii, tak tam neco kolem 1k.

Pokud tam zapojis trimr, tak bacha, abys ho omylem nevytocil az do krajni polohy, kde uz funguje jako zkrat. Pripadne si tam krome toho trimru zapoj jeste navic odpor 1k:
+12V - odpor - LED - trimr - +5V standby

Hladiny +5V a +3.3V se pouzit nedaji. Je treba, aby pri zapnuti zdroje tam bylo vic, nez na +5V standby.

rollfree

Tak jsem se konecne dostal k tomu, abych si zkusebne zapojil navrhnute schema a funguje naprosto precizne. Ja vim, ze jsem tu za lamu, ale stejne mam radost :-)
Tady je neumela fotka za zkusebniho zapojeni (foceno bez blesku, aby bylo trochu videt ze to fakt zelene sviti; cervena na fotce videt neni, tak ji sem ani nedavam). Az to bude zamontovane pod tlacitkem v case, tak pridam i finalni.

Diky Ti, rollfree!