Jste zde

Postavte si vlastní síť LoRaWAN s The Things

V sortimentu Farnellu jsou nově produkty The Things Network. Moduly Gateway, Uno a Node řeší základní hardware pro vybudování vlastní sítě LoRaWAN. Vývojáři se tak mohou soustředit na aplikace.

Nasazení technologie IoT není budoucností, ale současností řady sektorů. Moderní zemědělství, provoz městské infrastruktury nebo sledování spotřeby energií dokumentují, že IoT řešení umožňují výrazně snížit náklady, eliminovat rizika a zvýšit efektivitu díky sledování dat a jejich závislostí.
Protože aplikační firmy nechtějí a nepotřebují platit drahý vývoj hardware, který se uplatní v řádově stovkách kusů, vzniká poměrně široká nabídka instantních řešení, která umožní pouhou volbou modulů sestavit dané řešení. V kombinaci s LoRaWAN, sítí, kterou si může postavit vlastně každý, to dává smysl. Právě takovou ideu celosvětově prosazuje The Things Network. Několik bran obslouží stejně dobře zemědělské provozy, pěstební plochy i městskou infrastrukturu.

Nabídka hardware je přitom překvapivě jednoduchá: The Things Gateway, The Things Uno a The Things Node, umožňují uživateli vybudovat síť LoRaWAN rychle a jednoduše. Gateway lze uvést do provozu během pěti minut, s nodem lze dát dohromady prototyp během jedné hodiny a složitější senzorové aplikace s využitím jednodeskového počítače Uno mohou vzniknout v řádu dní. Hardware je přitom hotový, připravený pro celou Evropu (omezení pásmem 868 MHz) a podporovaný řadou knihoven a více než 500 vývojářskými komunitami v 94 zemích. To představuje dost silný vítr, foukající do plachet a zároveň garanci, že The Things není rozhodně slepá ulička.

Produkty The Thing stručně:

The Things Gateway – brána je vlastně vysílačem a přijímačem sítě LoRaWAN, stejně jako u WiFi hotspot. Pro provoz samozřejmě potřebuje datovou konektivitu v podobě Ethernetu nebo WiFi. Brána spolehlivě obslouží zařízení v okruhu cca 5 km a díky specifikaci LoRaWAN (tedy málo dat a pouze občasné vysílání) může obstarávat spojení až 10 tisíc zařízení.

The Things Uno – jednodeskový počítač, který umožňuje připojit různé senzory a obstarat jejich připojení do sítě LoRaWAN. Kromě toho, že používá spolehlivý a certifikovaný modul LoRaWAN od Microchipu a vestavěnou anténu, je postaven na známé platformě Arduino IDE. Tím výrazně rostou možnosti programování a dostupnost různých knihoven.

The Things Node – jednoduché síťové zařízení, určené zejména pro testovací provoz. Tlačítko, akcelerometr, světelný senzor, teploměr a RGB LED umožňují emulovat řadu věcí a věnovat se tak vývoji software bez hotového senzoru. Hardware je tentokrát SparkFun Pro Micro, běžící také na modulu Microchip.

Kombinace komunit Arduino a The Things přináší rozsáhlé technické zdroje, které umožňují síť LoRaWAN integrovat s celou řadou existujících platforem, včetně moderních cloudových služeb a to nejen v sítích velkých operátorů. Vlastní síť je přitom pro řadu firem stále výhodnějším řešením než nasazení služeb operátorů.

Pro více informací navštivte:  http://cz.farnell.com/lorawan-101

Hodnocení článku: