Jste zde

Přesnou lokaci s Bluetooth zajistí osm antén

Přesné určování pozice a směru pohybu ve vnitřních prostorech je výzvou pro všechny technologie a zároveň nabízí nemalý tržní potenciál. U-blox využil Bluetooth a dosahuje přesnosti kolem jednoho metru.

U švýcarského výrobce u-blox se stalo zvykem, že na rozdíl od řady dalších výrobců představuje produkty až ve chvíli, kdy jsou hotové a k dispozici pro zákazníky. Stejně je tomu také u anténního modulu ANT-B10 pro určování směru pohybu a polohy s využitím Bluetooth. Ten je přímo určený pro integraci do komerčních produktů.

U modulu ANT-B10 využívá u-blox technologii angle of arrival (AoA) směrového signálu Bluetooth. Samotný modul se v tomto případě chová jako tag, který navazuje spojení s vysílači. Ty jsou z hlediska lokace kotevními body, a podle vzdálenosti od nich je počítána poloha. Stejně je využitelný i opačný postup, kdy aktivní vysílač vyhledává statické tagy. Ačkoli by se mohlo zdát, že potřebný počet vysílačů bude technologickou i nákladovou bariérou, u-blox je přesvědčen o opaku. Ekosystém Bluetooth má dnes takové vlastnosti, že přesností i cenou předčí řadu alternativních řešení. Vzhledem k celkovým nákladům potom nabízí jednodušší instalaci a údržbu.

Modul ANT-B10 na první pohled upoutá osmi anténními poli, která obklopují modul u-blox NINA-B411 Bluetooth 5.1. Ten se stará o vysílání a zpracování přijatých signálů a také o výpočet výsledného úhlu příjmu signálu, který je výstupní veličinou aplikační desky. Jak signál využít ukazuje XPLR-AOA-3 explorer kit s aplikační deskou, který nabízí i možnost testovat anténní desky třetích stran nebo jednoduché přepnutí do režimu stacionárního vysílače. Protože propojení více antén a RF switchů nutně přináší vyšší chybovost a spotřebu energie, je sestava doplněna o RF switch CoreHW, který přepíná antény v mikrosekundovém cyklu.

ANT-B10 spolu s XPLR-AOA-3 doplňují existující portfolio modulů pro vnitřní lokaci. Vedle tradičních aplikací ve skladech výrobce předpokládá široké uplatnění v oblasti zdravotní péče a to jak ve sledování pohybu materiálu, tak pacientů nebo v oblasti historických sbírek.

https://www.u-blox.com/en/product/ant-b10-antenna-board

Hodnocení článku: